Ostatnia aktualizacja: 14 października 2014
Nie będzie można urządzać gier w karty w klubach pokerowych i w internecie. Tak wynika z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o grach hazardowych.
Projekt został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada on, że działalność hazardową w Polsce będą mogły prowadzić podmioty unijne z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Nowelizacja ma także zmienić sposób ustalania przez kasyna swojego wyniku finansowego. Nie będą już miały prawa do kompensowania przychodów ze wszystkich rozgrywek i unikania w ten sposób podatku. Po zmianach będą płacić daninę od każdej z rozgrywek osobno.
Resort chce także zmienić zasady wydawania decyzji określającej charakter gry losowej: czy jest to gra losowa, zakład wzajemny, czy gra na automatach. Od tego zależą obowiązki organizatora i stawka podatku.
Z drugiej strony charakter i zasady niektórych gier są do siebie podobne. Dlatego wielu przedsiębiorców, chcąc uniknąć wątpliwości, występuje w tej sprawie do ministra finansów. Obecnie może to rozstrzygnąć tylko minister.
Tymczasem – jak przyznaje resort finansów w uzasadnieniu do projektu – zainteresowanie przedsiębiorców otrzymaniem takich decyzji jest duże. Stąd długi okres oczekiwania na odpowiedź. Aby to zmienić, MF zaproponowało, aby podległe mu organy mogły również określać, jaki charakter ma gra hazardowa.
Kolejna zmiana to ułatwienie dostępu do krajowego rynku firmom unijnym oraz z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Będą one mogły działać w Polsce poprzez swoje oddziały. Zdaniem resortu ma to spowodować wzrost konkurencji na polskim rynku gier hazardowych, szczególnie w zakresie rozgrywek online.
W uzasadnieniu do poprzedniej wersji projektu MF wskazywało, że polskie firmy nie muszą stracić na otwarciu rynku, bo dziś przegrywają z nielegalnymi podmiotami z zagranicy.
Projekt wprowadza także rozwiązanie niekorzystne dla kasyn gier. Dziś sumują one swoje wyniki ze wszystkich urządzanych gier, choć nie taka była intencja ustawodawcy. W praktyce więc, jeśli z tytułu jednej rozgrywki kasyno uzyskuje przychód w wysokości 100 tys. zł, a z drugiej notuje taką samą stratę, to jako łączną podstawę opodatkowania wykazuje zero i nie płaci podatku. Po zmianach nie będzie już takiej możliwości. Danina będzie należna od każdej z rozgrywek osobno.
Wbrew nadziejom wielu podatników urządzanie gier w karty, w tym rozgrywek w pokera, pozostanie dozwolone tylko w kasynach.
Czytaj całość w: Dziennik Gazeta Prawna, strona 2, autor: Mariusz Szulc
mar
15:24 14/10/2014