Pokerowe wygrane do opodatkowania

Poker
Marek 20/12/2012

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2012

W świecie pokerowym popularne są strony, które śledzą wyniki turniejów pokerowych. Z chęcią wykorzystują je np. portale pokerowe, aby opublikować ciekawe statystyki lub gracze, aby zobaczyć, co dzieje się na świecie. Jednak mało kto przypuszczał, że zaczną z nich korzystać organy państwowe.

Jednym z takich przykładów jest hiszpańskie Ministerstwo Skarbu. Używa ono tych stron i dane przekazuje do Urzędu Skarbowego. Z kilkoma zawodnikami, którzy są w czołówce na stronie HendonMob skontaktowali się właśnie jego urzędnicy. Sprawdzają, czy wygrane w turniejach live zgadzają się z zeznaniami podatkowymi graczy. Pokerowe wygrane są w Hiszpanii objęte podatkiem dochodowym i gracze muszą zgłaszać swoje wygrane do organów podatkowych.

Na czele ,,listy hiszpańskiej” jest Carlos Mortensen, mieszkający obecnie w Nevadzie. W turniejach pokerowych wygrał prawie 11 milionów dolarów. Najważniejsze triumfy to wygrana na WSOP Main Event w 2001 ($ 1,5 mln) oraz na WPT Championship w 2005 (prawie $ 4 mln). Dwaj inni gracze z wygranymi ponad 1 miliona dolarów w karierze, to Raul Paez Corral i Juan Maceiras Lapido Junior. W pierwszej dziesiątce są też Raul Mestre, współwłaściciel strony Poker-Red i Leo Margets, z wygranymi w okolicach 900 tysięcy dolarów.

Natomiast jeśli chodzi o wygrane online, to podstawą do obliczenia wysokości należnego podatku jest zysk, a nie wygrane. Do niedawna zawodnicy obawiali się, że muszą płacić podatek od wygranych, co powodowało, że gracze musieli zapłacić podatek, który w konsekwencji był wyższy niż wygrane w ciągu roku, po odliczeniu strat. Pokerroomy online dostarczają władzom tylko zbiorcze dane, bez rozdzielania ich na konkretnych graczy. Jednak władze mogą zażądać bardziej szczegółowych danych. To gracze muszą przedstawiać szczegóły na temat swoich wygranych.

wolnypoker.org

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL