Polacy wydają na gry losowe niemal 3,5 mld zł rocznie

Finanse Bilanse
Marek 22/05/2013

Ostatnia aktualizacja: 8 czerwca 2024

Co drugi Polak gra w Lotto, a ewentualną wygraną chce przeznaczyć na mieszkanie lub samochód. Rocznie na gry losowe Polacy wydają prawie 3,5 mld zł – wynika z zaprezentowanych we wtorek danych Totalizatora Sportowego.

Eksperci z TS wskazują, że w ostatnich latach wśród Polaków rośnie zainteresowanie grami losowymi, a wpływ na to ma wprowadzenie nowych gier oraz pula nagród. „Tylko w 2012 roku Polacy wygrali 1,7 mld zł w grach i loteriach Lotto” – napisano w komunikacie TS.

Z danych TS wynika, że do najbardziej aktywnych graczy należą osoby w wieku 25-50 lat, z wykształceniem średnim i wyższym (61 proc. grających). Dodano, że aż 80 proc. graczy za pieniądze z ewentualnej wygranej chciałoby sfinansować zakup mieszkania lub samochodu, a co czwarty Polak wygraną przeznaczyłby na podróż dookoła świata.

W komunikacie poinformowano też, że w ubiegłym roku Polacy wydali na gry losowe, w tym Lotto, kwotę ponad 3,4 mld zł. Dodatkowo prawie 800 mln zł wpłacili gracze w formie dopłat do gier i loterii – środki te są przeznaczane na programy wsparcia sportu, kultury i zdrowia. „Nasi gracze są bez wątpienia największym mecenasem polskiej kultury i sportu” – podkreślił cytowany w komunikacie prezes Totalizatora Sportowego Wojciech Szpil.

Dodano, że rosnące wydatki na zakłady i losy przekładają się na rekordowe wyniki finansowe TS, który w 2012 r. zarobił na czysto niemal 303 mln zł.

Z danych TS wynika też, że statystyczny Kowalski na gry losowe wydaje 15 euro rocznie, co stawia nas daleko za europejską czołówką, gdyż europejska średnia to 100 euro. Rekordzistami są Cypryjczycy, którzy wydają średnio 435 euro, Grecy – 245 euro, Hiszpanie – 243 euro, a Finowie – 230 euro.

Czytaj całość: wyborcza.biz

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL