Polak Polakowi donosicielem. Średnio składamy 60 skarg dziennie

Artykuły Ciekawostki
Iwo 29/01/2020

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia 2024

Sąsiad na sąsiada, pracownik na pracodawcę, najemca na wynajmującego, klienci na sprzedawców i kontrahenci na przedsiębiorców. Polacy donoszą do fiskusa – anonimowo i pod wpływem emocji.

Około 60 donosów dziennie wpływa do urzędów skarbowych lub za pomocą Krajowego Telefonu Interwencyjnego.

Według danych zebranych przez Bankier.pl średnia liczba donosów składanych w województwach waha się od tysiąca do niemal 4 tysięcy skarg rocznie. Na bazie informacji dostępnych odnośnie do minionego roku oznacza to statystycznie około 60 skarg dziennie. Trafiają one za pośrednictwem organów podatkowych oraz przez Krajowy Telefon Interwencyjny (KTI). W związku z powstaniem KTI obsługiwanego przez Krajową Administrację Skarbową zniesiono obowiązek sporządzania sprawozdań na temat liczby doniesień, które spływają do urzędów skarbowych.

Na co Polacy skarżą

Do najczęściej wymienianych przyczyn donosów należą: naruszenie przepisów prawa podatkowego, niezgodne z przepisami działania pracodawców, niewystawianie lub wystawianie tzw. pustych faktur, niewydanie paragonu, nielegalna sprzedaż, nieprzekazanie pracownikowi informacji PIT i wiele innych.

10 najczęstszych powodów donosów składanych do urzędów skarbowych:

  • Prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej – dotyczy najczęściej mechaniki pojazdowej, usług kosmetycznych, handlu samochodami
  • Brak dokonywania rejestracji na kasie fiskalnej
  • Nielegalny handel w internecie
  • Niewystawianie faktur
  • Nielegalne zatrudnianie pracowników
  • Prowadzenie działalności w trakcie jej zawieszenia
  • Nieodprowadzanie podatków z najmu
  • Organizacja nielegalnych punktów gier hazardowych
  • Wypłacenie wynagrodzenia „pod stołem”

Oferowanie w sprzedaży produktów naruszających prawa własności intelektualnej – towarów podrobionych

Zdecydowana większość doniesień jest anonimowa. Do jednostek KAS wpływają również informacje, które winny być skierowane do innych instytucji (policja, ZUS, PIP). Wśród kierowanych do jednostek KAS informacji sygnalnych są zarówno informacje anonimowe, jak i podpisane, przy czym te zawierające faktyczne dane nadawcy stanowią zdecydowaną mniejszość. Treść i sposób formułowania informacji wskazuje często na emocjonalny stosunek zawiadamiającego. Można się zatem domyślać, że informacje najczęściej przekazują osoby skonfliktowane ze sobą w codziennym życiu, spokrewnione ze sobą, sąsiedzi, byli wspólnicy i pracownicy
– wyjaśnia Bartosz Stróżyński z IAS w Bydgoszczy

Nadal pokutuje w społeczeństwie przeświadczenie, że nowy samochód lub inwestycja w nieruchomość czy budowę domu stanową dla niektórych niezbity dowód na ukrywanie dochodów lub pozyskiwanie ich z nielegalnych źródeł.

Źródło: bankier.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL