Powstało Krajowe Biuro hazardu

Rumunia powołała do życia organ regulujący hazard. Jest to część działań na rzecz uregulowania tych gier w Rumunii.

Prace nad prawem obejmującym gry hazardowe przez internet zostały zakończone w grudniu 2010 roku, ale nie weszło ono w życie dlatego, że wymagało powołania odpowiedniej instytucji do nadzoru. Stało się to dopiero teraz. Obowiązki nadzoru nad hazardem zostały powierzone Krajowemu Biuru Hazardu (NGO). Gdy tylko biuro zacznie działać, operatorzy będą mogli ubiegać się o licencje. Jednak warunki, jakie muszą spełnić są dosyć uciążliwe. Z tego też powodu, Komisja Europejska już dwa razy odrzuciła rumuńskie propozycje regulacji hazardu, uznając je za niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

Zgodnie z wcześniejszymi wersjami ustawy z 2010 roku, gra na nielicencjonowanych stronach miałaby być przestępstwem zagrożonym karą 2 lat więzienia. Ustawa wymaga także, aby wszystkie licencjonowane firmy miały swoją siedzibę w Rumunii. Firmy posiadające siedzibę na terenie UE, ale bez licencji rumuńskiej miałyby ograniczoną możliwość reklamowania się.

Jeszcze bardziej absurdalnie wyglądają propozycje podatku dla pokera online. Początkowo, miał nim zostać obłożony każdy pokerowy zakład, w każdej fazie gry. Później system został zmieniony na podatek od przychodów brutto. Jednak nadal budzi to sprzeciw Komisji Europejskiej.

Wydaje się więc, że kolejny kraj idzie po najmniejszej linii oporu i zamierza wprowadzić przepisy niezgodne z prawem unijnym, a jedynie korzystne (chociaż i tak nie do końca) dla siebie. Jesli Rumunia wprowadzi ustawę w takiej formie, jak powyższa, to może się spodziewać, że prędzej, czy później zostanie zmuszona do zmiany jej zapisów. Patrząc na słabą pozycję Rumunii w UE (w przeciwieństwie do Niemiec), stanie się to dosyć szybko.

wolnypoker.org

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.