Projekt nowej ustawy o grach hazardowych a sprawa automatów

Najczęściej czytane
Bartosz 22/01/2016

Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia 2016

Jak już pisaliśmy od końca zeszłego roku w resorcie finansów trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o grach hazardowych.

W planach jest zakończenie prac i konsultacji oraz złożenie projektu w Sejmie.

Wielu z Was zapewne interesuje jakie zmiany znalazły się w konsultowanym projekcie, które dotyczą drażliwej kwestii eksploatowania automatów do gier.

Otóż według naszych nieoficjalnych informacji nowa ustawa hazardowa dopuści eksploatację automatów w tzw. punktach gier na automatach.

Według Art. 4 punkt 3 projektu przez punkt gier na automatach rozumie się : „wydzielone miejsce, w którym prowadzone są gry na automatach na podstawie zatwierdzonego regulaminu, przy czym liczba zainstalowanych automatów nie przekracza 3 sztuk” (brzmi znajomo?). Opcjonalnie do tego zapisu zostanie dodany ciąg dalszy: „a maksymalna stawka przyjmowana jednorazowo od grającego bez możliwości dokonywania dopłat aż do jej wyczerpania lub wypłacenia nie przekracza 10% kwoty bazowej, o której mowa w art. 70, i maksymalna wygrana w jednej grze rozumianej jako korzystanie z automatu aż do wyczerpania każdej jednorazowo wpłaconej stawki bez możliwości dopłacania do niej nie przekracza 3-krotności kwoty bazowej, o której mowa w art. 70.

Kto będzie mógł urządzać gry w punktach gier?

Otóż w Rozdziale 2 – Warunki urządzania gier hazardowych art. 10 punkt 1 ust. 2 mówi iż o koncesję na prowadzenie takich punktów będą się mogły ubiegać jedynie spółki akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością o kapitale zakładowym nie mniejszym niż 2 miliony PLN!

No i szykuje się jeszcze jedna zmiana, która pozwoli na uregulowanie chaosu z bezobsługowymi, obskurnymi budami, gdzie stoją jedynie automaty, popielniczki i jedna kamera (lub też tylko atrapa).

Art. 5 projektu mówi: „Punkty gier na automatach mogą być lokalizowane wyłącznie wewnątrz lokali gastronomicznych, których właściciele posiadają zezwolenia typu „A” na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych, wydane na podstawie przepisów Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, przy czym poszczególne punkty powinny być od siebie oddalone o odległość co najmniej 50 metrów liczonych najkrótszym pieszym szlakiem komunikacyjnym i położone w liczonej w linii prostej odległości co najmniej 100 metrów od placówek edukacyjnych, zdrowotnych oraz miejsc kultu religijnego.

Wszystkich naszych Czytelników zainteresowanych pełną wersją projektu zapraszamy do wypełnienia specjalnej ankiety.

Osoby, które wypełnią rzetelnie ankietę oraz odeślą ją do redakcji otrzymają od nas wysłaną e-mailem pełną wersję projektu nowej ustawy o grach hazardowych!

Zapraszamy do wypełnienia ANKIETY!

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zal_pl

11:59
22/01/2016

art. 70? ale czego, jakiej ustawy? Czyli jakie będą stawki? i są jakieś przewidywania odnośnie kiedy to wejdzie, bo nie wiem czy mam się już starać o koncesję, czy warto, bo jak będą stawki 0,50gr to to nie ma sensu. co do ankiety to widzę, ze zbieracie już potencjalnych klientów i operatorów :)

Prorok

13:42
22/01/2016

Witam, Według tego zapisu wynika że jednorazowe maksymalne zabonowanie automatu przez gracza to kwota 330zł. a maksymalna wygrana z tej kwoty to 9900zł. ale jaka jest maksymalna stawka za jedną grę? i jaka jest maksymalna wygrana z jednej gry? krótko mówiąc trzeba całość ustawy żeby więcej wiedzieć sensownych informacji.

Zal_pl

17:19
22/01/2016

Kwota bazowa z ustawy hazardowej z 2009r. To 3941,49 zł. Więc 10% to 394 zł. Myślę ze max stawka to bedzie 5zl. Do tego nie wiadomo jaki podatek jak procentowo. Ile dla kogo. Tak naprawde to nic nie wiadomo. Wiadomo tylko, ze redakcja ma w tym udzial bo zbiera juz dane potencjalnych klientow wiec wydaje mi sie, ze bedzie dobrze, ze bedzie sie oplacac. Czy wszystkim? Zobaczymy. Też nie wiadomo ile wyniesie kwota bazowa w 2016r. I czy będzie regulowana nową ustawą i czy bedzie wyższa niż obecnie. Generalnie nie ma jakichś glosów sprzeciwu więc chyba wszystko jest na dobrej drodze. Przecież rzad musi skądś brać kase na "500 na ddziecko" na pompowanie w kopalnie.

super

08:39
23/01/2016

SZYBKIE PRZELEWANIE i do przodu. a tak na poważnie najważniejszy jest podatek.

grzmir1960

09:00
23/01/2016

Po wypełnieniu tej ankiety jak długo trzeba czekać na maila z projektem ustawy droga Redakcjo? - [prosimy o cierpliwość, maile są wysyłane w kolejności zgłoszeń -Red.]

Macuek

18:46
24/01/2016

Po wypełnieniu ankiety dostałem na maila tylko odpowiedzi które udzieliła czy dostanę projekt tej ustawy? [prosimy o cierpliwość, maile są wysyłane w kolejności zgłoszeń -Red.]

Red.

20:43
24/01/2016

Macuek, nie dostaliśmy Twojej ankiety. Prosimy o ponowne wypełnienie lub podanie danych z ankiety na [email protected] Redakcja

Prorok

01:37
25/01/2016

Witam, mówiąc krótko projekt ustawy potencjalnie jest ok, ale w co najmniej dwudziestu artykułach jest niezgodność z prawem unijnym i w takiej formie ta ustawa nie ma szans na otrzymanie notyfikacji , czyli puki co zostaje po staremu. Pozdrawiam

Macuek

05:41
25/01/2016

Wypełniła jeszcze raz ankietę a na maila przesłałem wypełnioną ankietę którą przesłaliście mi po wypełnieniu pierwszej może coś się zawieruszyło mam nadzieje że teraz zrobiłem wszystko dobrze i dojdzie do mnie z góry dziękuję i pozdrawiam
E-PLAY.PL