Psychologicznie o pokerze

Poker
Marek 12:34 27/02/2015

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego 2015

Na blogu Joanny Wasiukiewicz traktującym o psychologii sportu ukazał się bardzo ciekawy wpis dotyczący pokera. Przede wszystkim tego, dlaczego należy uznać te grę za bardziej wymagającą umiejętności niż szczęścia.

„Z pokerem przyjaźnię się od niedawna. Mówiąc „przyjaźnię” mam na myśli – uczę się, poznaję, chcę zrozumieć. W tym wpisie nie będę rozważać typowo sportowych zagadnień z mojej działki. Nie będzie koncentracji w pokerze, nie będzie porad jak radzić sobie ze stresem, nie będzie motywacji, wyznaczania celów czy budowania pewności siebie.

Dzisiaj powiem, dlaczego poker w odczuciu psychologa sportu nie ma nic wspólnego z przydługą historyjką na wstępie .

Ale nie będę pisać o zyskach państwa, o ważnych imprezach pokerowych, które mogłyby odbywać się w Polsce, na kolanie napisanej ustawie hazardowej pod wpływem afery z automatami. Nie będzie polityki pana Kapicy, ani początków Nenemana. Dowodów matematycznych też nie umieszczę i o wariancji wspominać nie będę. Wszystko to, przepięknie, jasno i klarownie opisane jest na stronie www.wolnypoker.org, którą polecam i której twórców serdecznie pozdrawiam, życząc jednocześnie powodzenia w walce przy stole pokerowym (poza terenem ojczyzny oczywiście), jak i w walce o prawo do gry.

Moje podejście ma czysto psychologiczną analizę.

A więc dlaczego poker to gra umiejętności z elementem losowym a nie hazard?

Po pierwsze kwestia lateralizacji półkul mózgowych.

Nie wnikając w szczegóły mamy dwie półkule, które odpowiedzialne są za inne funkcje. Prawa półkula odpowiada głównie za emocje w tym szczególnie negatywne, kreatywność, rozumienie holistyczne, intuicyjne, bazuje na doświadczeniu, pamięci i spostrzeganiu całościowemu.[…]

Czytaj cały wpis na www.opsychologiisportu.wordpress.com

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL