Pusher – urządzenie zręcznościowe czy losowe?

Prawo hazardowe
Iwo 22/07/2021

Ostatnia aktualizacja: 15 października 2023

To widok często spotykany na ulicach nadmorskich miejscowości. Maszyny wypełnione złotówkami lub „dwójkami” kuszą wczasowiczów, którzy muszą wrzucić monetę. Ta ma spaść w odpowiednie miejsce na tacę z innymi monetami, by spowodować ich obsunięcie.

Monety, które zlecą do pojemnika, są nasze. Talerz wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne i nie zawsze nasza moneta spadnie tam, gdzie powinna, by spowodować wygraną. Są tacy, co twierdzą, że monety nigdy nie spadają.

Może działać legalnie? Ta gra nie jest urządzeniem hazardowymi?

To widok często spotykany na ulicach nadmorskich miejscowości. Maszyny wypełnione złotówkami lub „dwójkami” kuszą wczasowiczów, którzy muszą wrzucić monetę. Ta ma spaść w odpowiednie miejsce na tacę z innymi monetami, by spowodować ich obsunięcie. Monety, które zlecą do pojemnika, są nasze. Talerz wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne i nie zawsze nasza moneta spadnie tam, gdzie powinna, by spowodować wygraną. Są tacy, co twierdzą, że monety nigdy nie spadają. Organizator tego biznesu zachęca klientów do gry wrzuconymi banknotami niekiedy nawet stuzłotowymi. Czy ktoś wygrał? – trudno powiedzieć. Automaty pilnowane są przez pracowników, którzy mają zapobiegać ich wstrząsaniu czy też uderzaniu pięściami, by pomóc szczęściu.

Czy maszyny te są grami hazardowymi?

– zastanawia się wielu. Wysiałem w tej sprawie zapytanie do Ministerstwa Finansów, skąd To urządzenie nie jest grą hazardową, chociaż niektórzy wrzucają do niego grube pieniądze, by coś wygrać. otrzymałem odpowiedź z Biura Komunikacji i Promocji, w której czytamy:

„Rozstrzygnięcie, czy dana gra ma charakter gry hazardowej w rozumieniu przepisów ustawy, możliwe jest jedynie w oparciu o opis planowanego albo realizowanego przedsięwzięcia, uwzględniający w szczególności zasady jego urządzania, przewidywane nagrody, sposób wyłaniania zwycięzców oraz, w przypadku gry na automatach, badanie techniczne danego automatu przeprowadzone przez jednostkę badającą upoważnioną do badań technicznych automatów i urządzeń do gier, a w przypadku gier urządzanych przez sieć Internet opinię potwierdzającą zasady i prawidłowość oprogramowania do urządzania tych gier. „

Podsumowując, aby daną grę uznać za grę na automacie, spełnione zostać muszą następujące przesłanki: gra odbywa się na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych alho przez sieć Internet (odpowiadając zasadom gier na automatach), o wygrane pieniężne lub rzeczowe, zawierając jednocześnie element losowości. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej nie wydawał decyzji rozstrzygającej charakter gier dla przedstawionych w pytaniu urządzeń”.

Jednym słowem minister nie zajmował się widocznym na zdjęciu urządzeniem, których na Wybrzeżu jest bardzo wiele. Nie są to zatem według ministerstwa urządzenia do gier hazardowych (?) i mogą działać legalnie.

Źródło: Kurier Szczeciński

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciekawski

19/07/2023

Kolego co dokładnie tak interpretujesz wyjaśnij nam o jakim mówisz artykule itd

Ben

19/07/2023

Co za bzdury Wy tutaj piszecie... w tym kraju minister nie ma prawa wydać żadnej decyzji, że coś jest niehazardowe. tak mówi ustawa, rozporządzenie do niej i orzecznictwo juz utrwalone. także jaki papier, że nie hazard? hhahhahahh

BARTEZZZ

17/07/2023

Legalna gra hazardowa oszukująca ludzi,a wlaściciel nielegalnie sie dorabia oszukując ludzi,ministerstwo na to wydało pozwolenie traktując to jako grę niehazardową.Odnośnie samej gry zauważyłem,że nawet gdy monety spadną to wszystkie nie wylecą bo zatrzymają się w zbyt wąskiej szczelinie którą zapchają.Wyleci zaledwie kilka jeśli wogóle.

Prok

29/07/2021

Wysłałem na mail

Lipa

28/07/2021

Prok a gdzie można takie urządzenie znaleźć? Jeśli ma jakiś kontakt wyślij mi na mail(redakcję proszę o nie blurowanie adresu mail) [email protected]

Prok

27/07/2021

Właśnie jest urządzenie takie które wrzuca się monetę gdzie się chce i jest decyzja ministra na to .

Robby

26/07/2021

Jak w pusherze wrzucić monetę tam gdzie się chce ? A skąd wiemy jakie monety ona przesunie i ile wypadnie ? Czy to jest możliwe ??

Prok

25/07/2021

Jest jeden automat tego typu który nie jest losowy i jest na to decyzja ministra finansów . Reszta o tej konstrukcji jest losowa . W tej konstrukcji o której mówię to grający zrzuca monetę tam gdzie chce a nie tam gdzie nie ma wyjścia i zrzucić musi

Serwisant

22/07/2021

Urządzenie typu Coin Puscher ma tyle elementów losowych ile w nim znajduje się monet. Po wrzuceniu każdej następnej inne monety się przemieszczają tworząc sytuację na którą grający nie ma żadnego wpływu, jedynie czasami może się zdarzyć ze któraś z nich lub kilka wypadnie, ale jest to totalny przypadek, a i tak nie jest gwarantowane ze je otrzymamy ponieważ jest to ustawialne na potencjometrze elektroniki. Monety wypłacone tak naprawdę wyrzuca ustawiany hopper nie są to te, które widzimy gdy spadają z góry. Myśle ze nie polecam aby pójść z tym do ministra szkoda czasu i kasy nie uda się :)) a poza tym nie ma w tym urządzeniu wymaganej do rozstrzygnięcia trwałej rejestracji zapisu danych, a pisano o tym ostatnio w rozporządzeniu ze musi być .
E-PLAY.PL