Rada Policji Finlandii nakłada rekordową grzywnę i zakaz dla Betsson’s BML Group

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2023

Fińska Krajowa Rada Policji nałożyła na spółkę zależną Betsson, BML Group, warunkową grzywnę w wysokości 2,4 miliona euro oraz zakaz prowadzenia działalności marketingowej.

W oświadczeniu zarząd policji zauważył, że BML kierował reklamy do klientów w Finlandii kontynentalnej za pośrednictwem wielu kanałów, publikując materiały online, które „bezpośrednio lub pośrednio promują sprzedaż usług hazardowych” w tym kraju, co nie jest dozwolone na mocy fińskiej ustawy o loteriach.

Ustawa stanowi, że firmom, które nie posiadają licencji na mocy ustawy o loteriach, zabrania się sprzedaży na kontynencie, gdzie monopol na gry, zakłady i loterie posiada państwowa firma Veikkaus.

Organ ścigania zauważył, że BML otrzymało kilka szans na przedstawienie oświadczenia dotyczącego działalności. Pomimo, że firma „wprowadziła pewne zmiany związane z wykorzystywanymi kanałami marketingowymi”, marketing w Finlandii kontynentalnej był kontynuowany.

Policja oszacowała, że BML, licencjonowany w kraju na podstawie licencji Betsson Malta Gaming Authority, miał „znaczący interes finansowy” w kontynuowaniu działalności marketingowej pomimo wcześniejszych środków kontrolnych ze strony władz.

W rezultacie 7 kwietnia, na BML nałożono warunkową grzywnę w wysokości 2,4 miliona euro oraz zakaz prowadzenia działalności marketingowej. Chociaż decyzja wchodzi w życie 3 czerwca, BML może złożyć odwołanie do tego samego dnia.

Zarząd policji wziął pod uwagę środki podjęte przez spółkę zależną Betsson w celu ograniczenia marketingu, wykorzystując tę informację jako „czynnik łagodzący przy ustalaniu kwoty grzywny warunkowej”.

Antti Koivula, partner i radca prawny w kancelarii Legal Gaming Attorneys at Law, skomentował:

„To przełomowa wiadomość, ponieważ po raz pierwszy w historii Krajowa Rada Policji wydała nakaz zakazu i warunkową grzywnę dla operatora posiadającego licencję MGA”.

„Warunkowa grzywna w wysokości 2,4 miliona euro jest również rekordowo wysoka, poprzednia rekordowa grzywna wynosiła 800 000 euro. Decyzja ta była długo oczekiwana i wydaje się prawdopodobne, że wkrótce inny duży operator otrzyma podobną, jeśli nie większą, grzywnę”.

BML ma teraz zakaz kierowania reklam do klientów w Finlandii kontynentalnej – w tym podcastów, podcastów wideo i artykułów – oraz wykorzystywania fińskich celebrytów w marketingu. Nakaz dotyczy również marketingu BML na innych stronach internetowych używanych przez grupę.

Aby zastosować się do zakazu, BML nie może publikować nowych materiałów marketingowych online, które są skierowane do Finlandii kontynentalnej, usunąć wszystkie poprzednie promocje sprzedaży online, które nie są zgodne z przepisami i powstrzymać się od marketingu w innych miejscach.

Organ ścigania dodał, że jeśli BML nie zastosuje się do zakazu, nałożona grzywna warunkowa zostanie wyegzekwowana.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL