Raport o hazardzie w internecie przyjęty

Prawo hazardowe
Bartosz 10/09/2013

Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2024

We wtorek w Strasburgu Parlament Europejski przyjął dużą większością sprawozdanie brytyjskiego deputowanego Ashley FOX’a (ECR) w sprawie gier hazardowych oferowanych w internecie w obrębie rynku wewnętrznego. Sprawozdawcą opinii do tego raportu w Komisji Prawnej był poseł Piotr Borys.

Projekt zakłada zwalczanie nielegalnych usług hazardowych online oraz ich regulację prawną w celu zapewnienia ochrony konsumentów, a w szczególności młodych użytkowników. Poseł Borys zwraca szczególną uwagę na potrzebę lepszej współpracy w sektorze hazardu, podkreślając jednocześnie zasadę subsydiarności i prawo krajów członkowskich do kontroli swoich rynków. Parlament proponuje również kodeks dobrych praktyk dla zawodników, sędziów, trenerów oraz działania mające na celu ochronę nieletnich i wdrożenie narodowych programów edukacyjnych.

Duże znaczenie w sprawozdaniu ma współpraca państw członkowskich w walce z manipulacją wyników zawodów sportowych, a przy tym ze zorganizowaną przestępczością, zagrażającą integralności sportu w Unii Europejskiej. Posłowie zgodnie stwierdzili, że państwa członkowskie powinny ustanowić narodowe organy, aby zapewnić koordynację oraz wymianę informacji w tym zakresie.

Spójna, ogólnoeuropejska polityka w zakresie sankcji karnych będzie miała zasadnicze znaczenie dla walki z procederem ustawiania meczów i nielegalnych zakładów sportowych. Projekt posła Borysa proponuje więc ujednolicenie definicji przestępstw i sankcji karnych w odniesieniu do nieuregulowanego hazardu w internecie.

.”Należy wzmocnić walkę i zaostrzyć kary za oszustwa w tym sektorze, przede wszystkim związane z patologią ustawiania wyników meczów sportowych podkreślił poseł Borys. Ponadto, Piotr Borys proponuje, aby skorzystać z modelu francuskiego, który zakłada możliwość finansowania sportu, jak również celów społecznych i dobroczynnych oraz dzieł kultury z części dochodów branży hazardowej, pozyskiwanych z prawa do organizowania zakładów bukmacherskich na imprezy sportowe.

Czytaj całość na: legniczanin.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL