Rekomendacja OZPBR w związku z wyrokiem TSUE

Automaty
Marek 04/09/2012

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2024

Ogólnopolski Związek Pracodawców Branży Rozrywkowej, mając na względzie najdalej idące powodzenie interesów swoich Członków, przedstawia rekomendację co do działań, jakie przedsiębiorcy powinni podjąć w związku z wyrokiem TSUE z dnia 19 lipca 2012 r. w sprawie FORTUNA i inni.

Dokonując szczegółowej analizy przedmiotowego wyroku TSUE, zwłaszcza pod kątem skutków jakie wywołuje oraz po zasięgnięciu porad prawnych u niekwestionowanych specjalistów z zakresu prawa Unii Europejskiej i prawa krajowego, nie ulega wątpliwości, że obecnie przedsiębiorcy mają do dyspozycji środki prawne, aby domagać się możliwości dalszego prowadzenia swojej legalnej działalności gospodarczej w branży gier na automatach poza ośrodkami kasyn.

Ogólnopolski Związek Pracodawców Branży Rozrywkowej radzi kierować do właściwych organów administracji publicznej wnioski o wznowienie postępowań w sprawach:(i) zmiany zezwolenia na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych w zakresie zmiany miejsca urządzania tych gier (zmiana lokalizacji); (ii) przedłużenia zezwolenia na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych (przedłużenie zezwolenia); (iii) wydania zezwolenia na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych (nowe zezwolenia). Analogicznie, takie same wnioski o wznowienie postępowań należy składać w sprawach dotyczących urządzania gier na automatach w salonach gier.

Wszelkie działania zmierzające do wznowienia postępowań w powyższych sprawach, w których ostateczne rozstrzygnięcia za podstawę prawną mają „zaskarżone” przepisy, tj.art. 129 ust. 2, art. 135 ust. 2 i art. 138 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych są całkowicie słuszne i zasadne. Tak przewiduje przepis art. 240 par 1 pkt 11 Ordynacji podatkowej stanowiąc, iż w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie TSUE ma wpływ na treść wydanej decyzji. Wpływ orzeczenia TSUE w sprawie FORTUNA i inni na wydane w tych sprawach decyzje jest bezsporny.

Ponadto, Ogólnopolski Związek Pracodawców Branży Rozrywkowej zaleca przedsiębiorcom wszczynanie nowych postępowań w sprawach: (iv) zmiany zezwolenia na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych w zakresie zmiany miejsca urządzania tych gier (zmiana lokalizacji) oraz (v) przedłużenia zezwolenia na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych (przedłużenie zezwolenia). Również jak przy wnioskach o wznowienie postępowań, nowe postępowania należy inicjować też w odniesieniu do działalności prowadzonej w salonach gier.

Ogólnopolski Związek Pracodawców Branży Rozrywkowej udostępnia swoim Członkom wzory wniosków, o których mowa powyżej. Wszystkie wzory wniosków zostały opracowane przy udziale doświadczonych prawników współpracujących na stałe przy zagadnieniach dotyczących regulacji prawnych i administracyjnych rynku gier.

Prócz wzorów wniosków, Ogólnopolski Związek Pracodawców Branży Rozrywkowej zamieszcza także odpis wyroku TSUE z dnia 19 lipca 2012 r. w sprawie FORTUNA i inni oraz złożone w tej sprawie do TSUE stanowisko Komisji Europejskiej z dnia 5 września 2011 r. Powyższe należy systematycznie załączać do każdego składanego wniosku.

Wszystkie potrzebne wnioski na stronie OZPBR

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL