Rozbito grupę przestępczą czerpiącą zyski z hazardu

Automaty
Iwo 08/09/2022

Prokuratura Okręgowa w Legnicy wespół z Dolnośląskim Urzędem Celno-Skarbowym rozpracowuje grupę przestępczą, która urządzała i prowadziła nielegalne gry hazardowe na automatach. Szeroko zakrojone śledztwo ma charakter rozwojowy.

Nielegalne kasyna działały m.in. w Legnicy, Głogowie, Prochowicach, Polkowicach, Okmianach, Osłej, Spalonej, Kątach Wrocławskich. Status podejrzanych ma – jak dotąd – pięciu mężczyzn. Czterech z nich było tzw. serwisantami nielegalnych automatów – zajmowali się zasilaniem ich w gotówkę oraz odbiorem gotówki z urządzeń. Piąty był, zdaniem prokuratury, organizatorem i mózgiem tego biznesu, szefem grupy przestępczej.

W ramach nadzorowanego przez legnicką okręgówkę śledztwa Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego dokonano przeszukań w kilkudziesięciu lokalizacjach. Przesłuchano wielu świadków. Przeprowadzono oględziny z udziałem biegłych z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier. Odbyły się eksperymenty procesowe. Zatrzymano liczne automaty do gier hazardowych wraz ze znajdującą się w nich gotówką (łącznie ok. 100 tysięcy złotych). Zabezpieczono też dane z rachunków bankowych.

Według biegłych, zarekwirowane przestępcom urządzenia umożliwiają rozgrywanie gier komercyjnych, które mają charakter losowy. Nie są to więc automatów do gier w rozumieniu ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 roku. Ich używanie wymagało zarejestrowania i specjalnej koncesji. Przestępcy wykorzystywali je nielegalnie, robiąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu.

Z ustaleń śledczych: grupa działała 4 lata (2018-2022 r.). Członkowie grupy rejestrowali na siebie podmioty gospodarcze, które oficjalnie zajmowały się wynajmowaniem lokali oraz wydzierżawianiem gruntów pod kontenery z automatami do gier hazardowych. Na rachunki tych firm wpływały pieniądze z hazardu. Były księgowane jako należność za rzekome usługi, co utrudniało lub wręcz uniemożliwiało stwierdzenie, że pochodzą z przestępstwa. W sumie było to co najmniej 900 tys. tys. zł.

Prokuratorzy przestawiili podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, urządzania i prowadzenia nielegalnych gier hazardowych, podżegania innych osób do pomocy przy popełnianiu przestępstw skarbowych oraz prania brudnych pieniędzy. Żaden z mężczyzn nie przyznał się do stawianych mu zarzutów.

„Złożyli wyjaśnienia, które są sprzeczne z ustaleniami dowodowymi poczynionymi w śledztwie. Stanowią one przyjętą przez podejrzanych linię obrony”

– dodaje Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Wobec czterech podejrzanych mężczyzn, prokurator zastosował środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe w kwocie po 50 tys. złotych, dozór policji, zakaz wszelkiego kontaktowania się ze współpodejrzanymi i świadkami, zakaz wykonywania działalności gospodarczej, zatrudnienia oraz wykonywania funkcji kierowniczych i właścicielskich w podmiotach zajmujących się organizacją gier na automatach hazardowych oraz zakaz opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania paszportu i obowiązkiem jego zwrotu.

Surowiej miał być potraktowany piąty podejrzany – człowiek założył tę grupę przestępczą, koordynował obsługę i ochronę nielegalnych kasyn oraz nakłaniał inne osoby do udzielania pomocy w popełnianiu przestępstw. Prokurator skierował 24 sierpnia 2022 roku do Sądu Rejonowego w Legnicy wniosek jego tymczasowe aresztowanie, ale sąd się nie zgodził. Na postanowienie sądu wpłynęło już zażalenie. Wszyscy czekają, jak zachowa się druga instancja.

Jak informuje Lidia Tkaczyszyn, podejrzanym grożą wysokie grzywny oraz surowe wyroki pozbawienia wolności. Na poczet przyszłych kar i roszczeń o naprawienie szkody prokuratura zabezpieczyła majątek podejrzanych. To łącznie 400 tys. złotych w gotówce oraz domy i mieszkania na łączną kwotę około 2,5 miliona złotych.

Źródło: 24legnica.pl

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nick

13/09/2022

Wielka akcja w mediach, a już otwarte jak dawniej, także tego.

kasownik

09/09/2022

no ale kasa do kieszeni, a kasa opodatkowana to co innego. tu nikt nie placi koncesji, podatkow, wyplaty rowniez na czarno

halfman

09/09/2022

Też nie potrafię zrozumieć tego kontentu. Metalowa obudowa z komputerem i monitorami, a w tle mafie itp itd. Oczywiście oprawcy mogą posiadać swoje metalowe obudowy i na nich zarabiać. Coś tu nie sztymuje, prawda? Jak Kowalski posiada metalową obudowę to jest gałgan i mafioza, a jak tę obudowę posiada pies systemu to jest to bardzo dobra i misyjna obudowa. Wariactwo jakieś.

Beka z prokuratora

08/09/2022

No cóż beka beka beka. Cytując pieśń : Prokurator wie, że nie pomoże nawet frajer Bo papuga pierze moje brudy jak Zygmunt Chajzer.

...

08/09/2022

Dokładnie tak. Ale dla znających temat nie jest to żadne zaskoczenie: sądy na Dolnym Śląsku już ze 2 lata orzekają, że tzw. "opinie" tzw. "biegłego" (grzyba) ze świętego miasta niczego nie dowodzą, bo nie mają treści! Mniej niż 2 strony tekstu to nie jest żadna opinia, tylko może jakaś notatka, z której nic nie wynika, więc jeśli prorok stos takiej makulatury składa sądowi, to efekt może być tylko jeden - odesłanie tam, gdzie trafił słynny ruski krążownik! Najciekawsze jest to, że ten typowany na kierownicę w grupie został ostatecznie bez żadnych sankcji, nawet dozoru nie ma, nie wspominając o jakimkolwiek poręczeniu. Ale tego propaganda sukcesu z KAS mediom nie powie, bo to jest ten sam mechanizm, który Kreml stosuje relacjonując wojnę na Ukrainie: sukces jest zawsze, nawet jak ruskie zbierają po plecach okrutnie...

Prok

08/09/2022

Ale wielka akcja „ polowanie na czarownice „ grupa przestępcza organizująca hazard i Bóg wie co jeszcze . UCS i prokuratura została pognana przez Sąd. Oczywiście zażalenie prokuratury na odmowę aresztu zostało uznane jako niezasadne .
E-PLAY.PL