Ukraińska Rada ds. Hazardu popiera KRAIL przeciwko apelom o rozwiązanie

Niektórzy posłowie i media oskarżają ukraińskiego regulatora hazardu o niedopełnienie swoich obowiązków i wzywają do rozwiązania.

Organ handlowy Ukraińskiej Rady ds. Hazardu (UGC) udzielił wsparcia krajowemu regulatorowi hazardu w obliczu krytyki ze strony posłów i mediów. Niektórzy wzywają do rozwiązania Komisji ds. Regulacji Hazardu i Loterii (KRAIL) za niewypełnienie swoich obowiązków w zakresie ochrony Ukrainy podczas inwazji Rosji na ten kraj.

Michaił Fiodorow, minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy, wezwał ukraiński parlament – ​​Radę Najwyższą do przekazania jego ministerstwu obowiązków KRAIL. Jego wezwanie pojawiło się po tym, jak ekspercka rada polityczna regulatora rozpadła się na początku tego roku w wyniku doniesień mediów OSINT, które wykazały, że jego lider Boris Baum ma osobisty interes, aby firma bukmacherska Tvoya uzyskała licencję KRAIL.

Co gorsza, Tvoya Betting jest oskarżana o wspieranie Kremla i wykorzystywanie go do prania pieniędzy. Baum podobno uciekł na Cypr i zaprzecza oskarżeniom o korupcję.

Fiodorow powiedział: „Czy KRAIL jest potrzebny? Wszystko można zrobić online. Prowadzimy audyt procesów i wkrótce zaproponujemy strategię, jak zastąpić prowizję jako usługę cyfrową”.

Jednak przewodniczący UGC Anton Kuczukhidze powiedział, że organ handlowy nie poprze wezwania do rozwiązania regulatora. Powiedział, że propozycja Fiodorowa pociąga za sobą „fundamentalne zmiany lub przeobrażenia” w sektorze i że Ukrainy nie stać na „zakulisowe gry biurokratyczne w celu ustalenia licencji dla branży”.

Powiedział również: „Trzeba zrozumieć, że przeniesienie wydawania licencji online nie rozwiąże wielu problemów, z jakimi boryka się państwo, a mianowicie zapobieganie uzależnieniu od hazardu, walka z nielegalnymi operatorami. Ponadto wierzę, że pomysł pełnego skomputeryzowania wydawania licencji otworzy drzwi dla firm utworzonych przez rosyjskiego agresora, które będą mogły wejść na rynek ukraiński i kraść dane osobowe i pieniądze naszych obywateli.

Zauważył również, że rząd nie usankcjonował jeszcze swojego Państwowego Systemu Monitorowania Online (DSOM) za nadzór nad hazardem.

Dodał: „Każdy ruch, aby wprowadzić rynek w nowe warunki i odłożyć pilne kwestie podatkowe, tylko skomplikuje życie legalnemu biznesowi, podczas gdy nielegalny biznes będzie rósł. Z kolei chciałbym jeszcze raz podkreślić, że UGC jest gotowe do szeroko zakrojonego dialogu na temat decyzji publicznych niezbędnych do rozwoju branży hazardowej.

Zawsze jesteśmy otwarci na wszystkie organy państwowe i chętnie udostępniamy nasze analizy i przyczyniamy się do rozwoju naszej branży. Osobiście jestem przekonany, że tylko wspólnym wysiłkiem możemy uzyskać skuteczny wynik, który przyniesie korzyści państwu.

KRAIL podał, że jego przychody z opłat licencyjnych w okresie 10 miesięcy do października osiągnęły 856,5 mln hrywien (23,5 mln euro). Koszt regulatora dla budżetu państwa wyniósł w tym czasie 79,7 mln hrywien, czyli 9,3 proc. jego przychodów.

Za cały 2021 r. KRAIL odnotował przychody w wysokości 1,58 mld hrywien, na które wydano 125,5 mln hrywien (7,9 proc. przychodów). Oznacza to, że w całym okresie od stycznia 2021 r. do końca ubiegłego miesiąca opłaty przewyższyły wydatki o 91,6 proc., a przychody wyniosły 2,44 mld hrywien.

Dane pojawiają się pod koniec roku, który został zakłócony inwazją Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego. W październiku pełniąca obowiązki dyrektora KRAIL Olena Vodolashko powiedziała, że ​​„izolacja Rosji w sferze hazardu” jest kluczowym priorytetem dla jej komisji.

źródło: focusgn.com

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.