Rozwój branży automatów do gier hazardowych nie jest zagrożony

Ministerstwo Finansów

Rozwój branży automatów do gier hazardowych w perspektywie najbliższych lat nie jest zagrożony, Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad zmianą prawa w tym zakresie – poinformował PAP resort finansów.

MF pytane było przez PAP, czy dostrzega problemy, które hamują rozwój legalnej branży automatów do gier hazardowych w Polsce.

Resort przypomina, że zgodnie z ustawą o grach hazardowych, urządzanie gier na automatach w kasynie dozwolone jest na podstawie właściwej koncesji, natomiast monopol państwa w zakresie gier na automatach poza kasynem gry jest wykonywany w salonach gier na automatach przez Totalizator Sportowy.

„Od połowy 2018 roku Totalizator Sportowy Sp. z o.o. regularnie uruchamia kolejne salony gier na automatach. Na koniec 2019 działały 202 salony gier na automatach, w których eksploatowanych było 1209 automatów. Biorąc pod uwagę limit ustawowy dotyczący usytuowania salonów gier na automatach (…) rozwój tej branży w perspektywie najbliższych lat nie jest zagrożony” – poinformowało MF.

„Minister Finansów jako regulator w obszarze gier hazardowych na bieżąco monitoruje i analizuje rynek gier hazardowych” – dodano.

Zgodnie z danymi MF w zeszłym roku wpływy podatkowe do budżetu z salonów gier na automatach wyniosły 16 mln 701 tys. zł. Ministerstwo odniosło się do pytania, czy resort finansów widzi potrzebę zwiększenia dochodów budżetowych z tego tytułu oraz czy w związku z tym prowadzi prace nad zmianą prawa w tym zakresie.

„Regulacja rynku gier hazardowych ma w swym założeniu ograniczać i zapobiegać nieprawidłowościom w hazardzie, chronić interesy graczy oraz przeciwdziałać zagrożeniom, które są związane z tym rynkiem, jak m.in. oszustwa, pranie brudnych pieniędzy czy penetracji przez zorganizowaną przestępczość” – podkreślono w odpowiedzi.

„Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad zmianą prawa w zakresie gier na automatach. Obecnie, w ramach projektu ustawa o zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw nowelizowana jest ustawa o grach hazardowych. Zawartość projektu legislacyjnego w zakresie ustawy o grach hazardowych obejmuje odformalizowanie, uproszczenie i skrócenie procedur w zakresie czynności prowadzonych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej, w tym również czynności kontrolnych” – wyjaśniono.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *