Rozwój urządzeń w branży loteryjnej – znaczenie urządzeń samoobsługowych

Loterie
Iwo 21/01/2021

Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia 2021

Dostawcy urządzeń dla loterii stale badają zmieniające się potrzeby swoich klientów i prześcigają się w innowacjach, aby nadążyć za wymaganiami branży – zarówno graczy, jak i sprzedawców (zwanych w Polsce kolektorami).

Dla loterii ważne jest, żeby dostarczane urządzenia umożliwiały wypłaty nagród i korzystanie z pełnego zakresu gier. Różne formaty punktów handlowych wymuszają też na dostawcach zróżnicowanie modeli (np. pod względem wielkości), przy czym w każdym przypadku priorytetem są: bezpieczeństwo, niezawodność, wydajność, szybkość w działaniu, łatwość instalacji, obsługi i serwisowania.

Z kolei dla kolektora najważniejsze są: intuicyjne użytkowanie, łatwość obsługi, kompaktowe rozmiary (żeby zajmowały jak najmniej miejsca w punkcie), estetyczne wykonanie, szybkość i niezawodność.

Podstawowym wyposażeniem kolektur na całym niemal świecie, są terminale loteryjne. Są to niewielkie urządzenia wyposażone w możliwie duży, dotykowy ekran. Mają wbudowane czytniki blankietów, na których gracze wybierają swoje liczby w grach liczbowych i które równocześnie odczytują, czy dany kupon jest wygrany czy nie. Mają też czytniki kodów kreskowych wspierające sprzedaż zdrapek, odczytujące kody z kuponów w celu ich zwalidowania.

Drukarka i monitor wyświetlający show do gier Keno i Szybkie 600, to podstawowe urządzenia peryferyjne. Niczego więcej nie potrzeba do prowadzenia sprzedaży, z wyjątkiem obsługującej ich osoby. Chyba, że loteria zdecyduje się na terminale samoobsługowe.

W Polsce od wielu lat nie dziwią nas maszyny vendingowe do napojów czy przekąsek. Od kilku lat również w wielu punktach Lotto możemy samodzielnie skorzystać z tej rozrywki, oferowanej przez Totalizatora Sportowego.

Dostawcy urządzeń loteryjnych oferują maszyny pełnowymiarowe, w których można kupić do 28 rodzajów różnych zdrapek oraz zagrać w gry liczbowe. Na specjalne życzenie klientów (wymagających od loterii elastyczności – sieci handlowych), zaprojektowano urządzenia oferujące nieco mniej produktów z gamy loterii ścieralnych (do 20), ale za to zajmujące mniej miejsca w punktach handlowych.

Wśród maszyn samoobsługowych najnowszym rozwiązaniem są takie, które oferują gry liczbowe (nie mają pojemników na fizyczne zdrapki).

Loteryjne urządzenia samoobsługowe spotykamy coraz częściej w Europie, ale rekordy popularności biją w Stanach Zjednoczonych. Rynek amerykański opiera się na sprzedaży zdrapek, a ich szeroka dostępność zarówno w kanałach tradycyjnych, jak i samoobsługowych jest podstawowym wymogiem organizacji loteryjnych. Gracz odwiedza centrum handlowe żeby dokonać zakupów artykułów pierwszej potrzeby, a po drodze może kupić ulubione zdrapki. W wielu miejscach maszyny są dostępne w szeregach od 3 do nawet 10. Nikogo to nie dziwi bowiem zapotrzebowanie na nie jest olbrzymie.

Przyjrzyjmy się w tym zakresie ofercie firmy IGT, która wygrała przetarg na obsługę Totalizatora Sportowego i w ramach nowej umowy dostarczy wybrane przez polską loterię urządzenia. Oto urządzenia, które najprawdopodobniej pojawią się w polskich kolekturach już niebawem:

GameTouch 28 to idealne rozwiązanie dla sklepów spożywczych, wielobranżowych i wielkopowierzchniowych, oferujących pełen zestaw produktów loteryjnych.
Nowe rozwiązanie, GameTouch 20, jest tak samo łatwe w obsłudze, zapewnia ten sam poziom wygody graczom, ale ze względu na to, że te urządzenia są niższe, można je z powodzeniem wkomponować w rząd mebli sklepowych.

Maszynę GameTouch Draw dostosowano do potrzeb barów i restauracji, gdzie sprzedawcy nie mają czasu na obsługę sprzedaży produktów loteryjnych, ale za to gracze spędzają tam więcej czasu i mogą śledzić na monitorach gry takie jak Keno czy Szybkie 600.

Wszystkie rozwiązania IGT obsługują sprzedaż bezgotówkową jako rekomendowany sposób płatności. W co najmniej kilku amerykańskich stanach – w np. Teksasie, Waszyngtonie, Nowym Jorku i Missouri – agenci decydują się na wykorzystanie miksu urządzeń vendingowych, na przykład: kilku maszyn ze zdrapkami i dodatkowo TouchDraw dla tych, którym zależy bardziej na grach monitorowych i liczbowych.

Dlaczego maszyny samoobsługowe mają sens i są korzystne dla loterii? Przede wszystkim odciążają bardzo zajętych sprzedawców. Owszem ich obecność nadal jest nieodzowna – kontrolują sprawność maszyn, dbają o to, żeby pojemniki były wypełnione zdrapkami, ale nie muszą już podawać każdej zdrapki klientowi, który często ma większą ochotę na zastanowienie się, samodzielne dokonanie wyboru i przyjrzenie się produktom z bliska, co na urządzeniach vendingowych jest możliwe, a przy kasie często odczuwa się presję czasu.

Szerokie wykorzystanie maszyn samoobsługowych jest kolejnym, naturalnym etapem w rozwoju sieci sprzedaży produktów loteryjnych. Więcej punktów dostępu oznacza oczywiście większe przychody, ale jest przede wszystkim wyjściem naprzeciw oczekiwaniom klientów. W wielu miejscach jest przestrzeń na takie maszyny, a gracze mogą z nich skorzystać przy okazji innych zakupów – choćby na stacji paliw czy w barze szybkiej obsługi.

Właściciele punktów usługowych mogą czasem postrzegać loterię jako mniej dochodową niż ich podstawowa działalność i dodatkowe obciążenie dla ich personelu, dlatego terminale samoobsługowe są dla nich świetnym rozwiązaniem. Stwarzają one nowe możliwości dla kolektorów i samych graczy – ich interakcja z ofertą loteryjną staje się jeszcze wygodniejsza.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL