Sąd Najwyższy orzekł
Ostatnia aktualizacja: 29 listopada 2013
Sądy i urzędy powinny stosować przepisy o grach hazardowych mimo braku notyfikacji w Komisji Europejskiej, a wątpliwości co do ich obowiązywania może rozstrzygnąć tylko Trybunał Konstytucyjny – orzekł Sąd Najwyższy.
Obecnie gry na automatach mogą być urządzane wyłącznie w kasynach – tak wynika z ustawy o grach hazardowych. Za organizowanie gier na automatach poza kasynami kodeks karny skarbowy przewiduje grzywnę lub pozbawienie wolności do trzech lat.
Sprawę odpowiedzialności skomplikował jednak wyrok Trybunału Sprawiedliwości w lipcu 2012 r., w którym luksemburski Trybunał nie odpowiedział wprost, czy polska ustawa, która wprowadziła nakaz urządzania gier na automatach wyłącznie w kasynach, a dla firm, które wcześniej uzyskały już zezwolenia, przewidziała stopniowe ich wygaszanie, naruszyła unijne przepisy.
Chodziło o obowiązek notyfikacji, czyli powiadomienia Komisji Europejskiej o planowanej zmianie prawa – na taki obowiązek powołały się trzy polskie firmy, które złożyły skargi do unijnego Trybunału. Trybunał uznał jednak, że o tym, czy są to przepisy techniczne i czy w związku z tym Polska powinna była przed ich uchwaleniem powiadomić najpierw Komisję Europejską, powinny rozstrzygać polskie sądy.
Czytaj całość na: prawo.money.pl