Sheldon Adelson nie żyje. Stworzył imperium hazardowe

sheldon adelson

Sheldon Adelson nie żyje – poinformowała założona przez niego firma Las Vegas Sands. Miliarder miał 87 lat.

Sheldon Adelson zmarł w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego z powodu komplikacji związanych z leczeniem chłoniaka. O śmierci poinformowała jego żona dr Miriam Adelson.

Biznesmen był właścicielem kasyn w Stanach Zjednoczonych, Makau i Singapurze. Założyciel hazardowego imperium w 2019 roku zajął 17. miejsce na liście najbogatszych osób świata z majątkiem szacowanym na sumę 34,5 mld USD.

Zmarł król amerykańskich kasyn

Adelson urodził się w 1933 r. i dorastał w Bostonie. Zaczynał biznes już w wieku 12 lat – handlował gazetami na ulicach swojego rodzinnego miasta. Pierwsze poważne firmy stworzył w latach 70. XX wieku – między innymi Interface Group Show Division, odpowiadającą m.in. za COMDEX – targi dla branży komputerowej. W 1995 r. Adelson i jego partnerzy sprzedali IGSD za 862 mln dol. japońskiemu SoftBankowi. Udziały Adelsona były warte wówczas 500 mln dol.

Nieco wcześniej jednak biznesmen zaczął inwestować w kasyna. W 1988 r. kupił wraz z partnerami Sands Hotel and Casino w Las Vegas, w którym bywał m.in. Frank Sinatra. W 1991 r. zaś, podczas wakacji w Wenecji, Adelson wpadł na pomysł stworzenia megahotelu. Zebrał na ten cel 1,5 mld dol. i tak powstał słynny The Venetian, zwany również The Palazzo. Był to jeden z najbardziej luksusowych ośrodków w słynnej stolicy hazardu, otworzył się w 1999 r., a w 2003 r. rozbudował o specjalną wieżę. Było w nim łącznie ponad 4 tys. pokoi, 18 restauracji i centrum handlowe z kanałami i gondolami stylizowanymi na weneckie.

Później Adelson otwierał też kasyna i hotele w Pensylwanii w USA, w chińskiej stolicy hazardu – Macau, a także Singapurze. Należące do biznesmena Las Vegas Sands – spółka posiadająca i operująca tymi obiektami – rozrosła się do największej sieci kasyn w USA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *