Skala hazardu na giełdach jest 3,5 razy większa, niż w kasynach i na loteriach

giełda

Na giełdach papierów wartościowych kwitnie hazard, a jego skala jest kilka razy większa, niż hazardu poza parkietami – wynika z badań naukowców.

3,5 raza więcej pieniędzy jest zaangażowane w agresywną – hazardową wręcz – spekulację na światowych giełdach, niż w gry w kasynach, na automatach, w bingo, na loteriach czy zakładach sportowych. Tak wynika z badań naukowców, których rezultat został przedstawiony w artykule: „Only Gamble in Town: Stock Market Gambling Around the World and Market Efficiency”.

Spekulacja na giełdach ma większą skalę, niż ta w kasynach i na loteriach

Alok Kumar z University of Miami, Huong Nguyen z University of Danang oraz Talis J. Putnins z University of Technology Sydney wzięli pod lupę giełdy w 39 krajach. Skupili się na obrotach na spółkach „groszowych” („loteryjnych” – jak je określili), czyli takich, które mają niską nominalną cenę akcji. Szczególnieinteresowali się akcjami,, na których obroty były relatywnie duże, i które charakteryzują się pozytywną skośnością (czyli prawdopodobieństwo, że inwestycja w nie przyniesie solidny zarobek jest bardzo małe). Spróbowali porównać skalę obrotów na akcjach loteryjnych i nie-loteryjnych.

Doszli do kilku ważnych wniosków:

  • Obroty spekulacyjne, na akcjach spółek loteryjnych, są istotne w skali globalnej gospodarki i globalnego rynku finansowego. Są 3,5 raza większe, niż obroty w kasynach, na zakładach sportowych czy na loteriach.
  • W bogatszych krajach obroty spekulacyjne na giełdach per capita są proporcjonalnie wyższe, niż w biedniejszych krajach.
  • Gdy kasyna zostają z jakiegoś powodu zamknięte, rośnie spekulacja na giełdach. Tak było w okresie marzec – kwiecień br., w czasie koronawirusowego lock-downu.

Skłonność do hazardu w kasynach (kolor czarny) i na giełdach (kolor żółty) w latach 2003-15 w podziale na kraje:

Całość czytaj na: strefainwestorow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *