Skłonność do hazardu – czy płeć ma tutaj jakiś wpływ?

hazard

Wszelkiego rodzaju uzależnienia, w tym uzależnienie od hazardu, nieodłącznie kojarzą się z mężczyznami. To głównie mężczyznom przypisuje się tendencję do owych zachowań, kobiety w tym temacie traktowane są marginalnie. Jak to naprawdę jest ze skłonnościami do nałogu, czy płeć odgrywa w tym procesie jakąś rolę? A jeżeli tak, to jaką? Kto tak naprawdę jest bardziej podatny na używki? Czy w świecie nałogów panuje równouprawnienie?

Zdaniem specjalistów uzależnienia charakteryzują się pełną demokracją – tak naprawdę nie wiadomo jednoznacznie, co w głównej mierze wpływa na podatność w tej materii. Na pewno można stwierdzić, że nałogi w sposób bezpośredni wiążą się z emocjami, a mówiąc dokładniej – bazują na problemach z nimi związanych. Wydawać by się więc mogło, że kobieta jako płeć bardziej wrażliwa, szybciej popadać będzie w uzależnienie, w tym uzależnienie od hazardu. Nie jest to jednak tak oczywiste.

Ważne! Sondaż CBOS ujawnia, że objawy uzależnienia od hazardu występują u 5,3% Polaków powyżej 15. roku życia. Ponadto problemy tego typu może mieć niemal 2,2% graczy (dotyczy gier na pieniądze, takich jak poker, zakłady bukmacherskie).

Predyspozycje do uzależnienia

Uwarunkowania, które sprzyjają rozwinięciu się uzależnienia, leżą głównie w psychice człowieka i chęci odreagowania na stres, poczuciu odprężenia.

Ważne! Zdaniem naukowców, źródła predyspozycji do popadnięcia w nałóg należy szukać w dzieciństwie – uzależnienie może wywołać (m.in. wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie, przemoc fizyczna). Według przeprowadzonych badań zarówno kobiety, jak i mężczyźni reagują w tym przypadku niemal tak samo.

Istotną rolę odgrywa także sam mózg i jego budowa. Okazuje się, że nierównowaga neuroprzekaźników (chodzi tutaj o endogenne opioidy oraz beta-endorfiny) może wpłynąć na szybsze uzależnienie się danej osoby. Czynnikiem stymulującymi w takim przypadku może być przebycie stresu pourazowego.

Jak już była mowa powyżej, w temacie uzależnienia nie bez znaczenia są emocje i ich rola w całym procesie. W stawianiu np. zakładów bukmacherskich osoba niestabilna emocjonalnie szuka przyjemności – odreagowania oraz wyłączenia się chociaż na moment z życia codziennego (kłopotów, przepracowania, kompleksów).

Całość czytaj na: psychiatria.pl

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.