Stanowczy zakaz automatów do gier na stacjach paliw

Marian Banaś

Polska Izba Paliw Płynnych wystosowała zapytanie do Mariana Banasia odnoszące się do urządzania gier na automatach w lokalach należących do stacji benzynowych po wejściu w życie nowych przepisów hazardowych.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Sekretarz Stanu Marian Banaś poinformował, iż 1 kwietna 2017 wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2016r. o zmianie ustawy o grach hazardowych. Wraz z nią pojawią się nowe kary za nielegalne urządzanie gier hazardowych (bez koncesji) oraz posiadanie automatów do gier, jak również znowelizowany zostanie katalog sankcji za przestępstwa i wykroczenia skarbowe przeciwko organizacji gier hazardowych.

Dla przedsiębiorców działających w branży paliw zaostrzenie przepisów oznaczać będzie w praktyce zakaz posiadania automatów do gier w budynkach i obiektach znajdujących się na terenie prowadzonych stacji paliw.

Automaty mają być niedostępne dla osób poniżej 18 roku życia a organizowanie gier na automatach poza kasynami będzie możliwe jedynie w wydzielonych miejscach. Przyjęte zaostrzone konstrukcje odpowiedzialności za tzw. „udział w organizowaniu gier hazardowych” mają ograniczyć obecną działalność szarej strefy na rynku hazardowych.

Zgodnie Art. 89 ust 1. ustawy hazardowej karze pieniężnej podlegać będą m. in.:

[ulist style=”1″] Posiadacz zależny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa;
Posiadacz samoistny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa, o ile lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego.
[/ulist]

W zakresie naruszenia obowiązków dotyczących urządzania gry na automatach kary pieniężne w wysokości 100 tys. od jednego automatu będzie nakładał w drodze decyzji naczelnik urzędu celno-skarbowego, na którego obszarze znajduje się niezarejestrowany automat.

Na potrzeby odróżnienia sposobu w posiadaniu (w celu ustalenia charakteru ewentualnej odpowiedzialności np. właściciela stacji paliw, na terenie której mogą znajdować się automaty do gier) należy posiłkować się definicją zawartą w art. 336 ustawy Kodeks Cywilny, który wskazuje, że:
[info]„Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny)”.[/info]

Ponadto do Kodeksu karnego skarbowego został dodany m.in. art. 107d, który stanowi, iż przestępstwem jest posiadanie automatu do gier wbrew warunkom koncesji lub bez wymaganego urzędowego sprawdzenia lub bez nałożenia urzędowych zamknięć. Za powyższe przestępstwo grozi grzywna do 720 stawek dziennych i/lub kara pozbawienia wolności do lat 3.

[raw](2017 r. stawka dzienna waha się w granicach: 66,67 zł – 26 666,66 zł, natomiast dla kary grzywny ustalono przedział od 666,70 zł do 19.199.995,20 zł).[/raw]

CZYTAJ PISMO MARIANA BANASIA:

[pdf-embedder url=”http://e-play.pl/wp-content/uploads/2017/03/Banas-automaty-stacje-paliw.pdf” title=”Banas automaty stacje paliw”]

2 komentarze(y) w “Stanowczy zakaz automatów do gier na stacjach paliw

  1. Sekretarz stanu Marian Banaś chce „Skanalizować graczy w legalnych salonach ” .
    Oby ci gracze grali w legalnych salonach,
    bo wejście za okazaniem dowodu
    i podatek od wygranych chyba trochę ich odstraszy.

    1. Zarabiasz 1500 zł, włożysz do automatu państwowego 1550 zł, możesz liczyć się z wizytą urzędu skarbowego, skąd miałeś 50 zł więcej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *