UKGC zamyka nielegalne loterie działające na Facebooku

Dochodzenie prowadzone przez brytyjską Komisję ds. Hazardu we współpracy z brytyjskimi organami ścigania za pośrednictwem Government Agency Intelligence Network (GAIN) i specjalistów z Facebooka wykazało zakłócenie nielegalnych loterii działających na platformie społecznościowej, poinformował w środę brytyjski regulator.

Według UKGC współpraca partnerska była „sukcesem” w zamykaniu nielegalnych produktów. Dochodzenie Komisji koncentrowało się na prowadzeniu nielicencjonowanych loterii, biorąc pod uwagę ryzyko, jakie stwarzają dla konsumentów i osób wrażliwych.

W loteriach, które oferowały różne nagrody pieniężne, zabawki i ubrania dla dzieci, dwie osoby zidentyfikowano jako promujące nielegalną działalność i usunięto z powiązanych grup na Facebooku po tym, jak North East Regional Special Operations i South West Regional Organized wydały im wezwania do zaprzestania działalności. Jednostki ds. Przestępczości, wyjaśnia UKGC.

„W tych loteriach wzięły udział setki osób, ale ważne było, aby zidentyfikować tych, którzy nielegalnie je organizowali i moderowali. Współpracując z naszymi kolegami z Facebooka i policją, cieszymy się, że zidentyfikowano kluczowe osoby i ten rodzaj działalności, który tylko zwiększa ryzyko szkód związanych z hazardem, został zakłócony”.

– powiedziała Helen Venn, dyrektor wykonawczy Komisji ds. Hazardu.

Venn, który kieruje zespołami Komisji ds. licencjonowania, przestrzegania i egzekwowania przepisów, dodał ponadto, że wiele z tych loterii nie przekazuje żadnych funduszy na dobre cele, a konsumenci biorący w nich udział „nie korzystają z ochrony prawnej”.

„Nielegalne loterie, w tym te odbywające się za pośrednictwem kanałów mediów społecznościowych, nadal będą w tym roku przedmiotem naszych działań w zakresie egzekwowania prawa, ponieważ ściśle łączymy się z platformami takimi jak Facebook, aby wskazać nie tylko działalność, ale także osoby stojące za nią i osoby, które naruszają zasady hazardu i standardy mediów społecznościowych” – wyjaśniła dyrektor.

„Wiemy, że faktycznymi zwycięzcami nielegalnych loterii, które często obiecują nagrody o wysokiej wartości i losowania gotówki, zbyt często są osoby, które je prowadzą – i są wytrwali w swoich próbach kontynuowania działalności. Będziemy nadal wspierać Komisję ds. Hazardu w atakowaniu i zakłócaniu ludzi czerpiących zyski z takich nielegalnych programów”.

– powiedział David Gill, koordynator GAIN z Zachodniej Regionalnej Jednostki ds. Przestępczości Zorganizowanej.

Według Gilla, praca taka jak ta prowadzona we współpracy z UKGC i Facebookiem pokazuje „wartość i absolutną konieczność” pełnego zakresu organów ścigania współpracujących ze sobą „w ramach sieci GAIN”.

„Ważne jest, aby zdać sobie sprawę ze szkód, jakie może wyrządzić nielegalny hazard, zwłaszcza gdy nieuregulowane loterie, takie jak te, czerpią korzyści z atakowania niektórych z najbardziej wrażliwych osób w naszych społecznościach, zwłaszcza tych uwikłanych w cykl uzależnień. Będziemy nadal współpracować z naszymi partnerami i pomagać w zakłócaniu nielegalnych platform hazardowych” – dodał David Gill

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.