Ukraiński regulator wygrywa sprawę o licencję hazardową z bankiem

Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2023

Ukraińska Komisja ds. Regulacji Hazardu i Loterii (KRAIL) wygrała sprawę sądową wniesioną przez Ibox Bank. Zakwestionował decyzję KRAIL o cofnięciu bankowi licencji hazardowej po wykryciu przestępczego spisku przez Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy (ESBU).

Organ nadzoru finansowego ujawnił schemat uchylania się od płacenia podatków, w który zaangażowanych jest ponad 20 spółek zależnych Ibox i kilku operatorów gier hazardowych. Oskarżył ich o unikanie podatku o wartości ponad 400 mln hrywien (9,80 mln euro)  poprzez przyjmowanie „błędnie zakodowanych” płatności i przelewów bankowych za pośrednictwem nielicencjonowanych operatorów kasyn online i zakładów sportowych.

Użytkownicy doładowywali swoje konta w serwisach, wpłacając gotówkę w terminalach samoobsługowych. Firmy hazardowe następnie przelewały środki na swoje rachunki bieżące, nawet jeśli liczby nie pokrywały się z deklarowanymi przychodami. Ibox został oskarżony o manipulowanie 20 mld hrywien.

KRAIL anulował licencję hazardową Ibox po przeprowadzeniu własnego dochodzenia, ale bank wystąpił do sądu, twierdząc, że decyzja zaszkodziła jego reputacji. Jednak Sąd Najwyższy stwierdził, że decyzja regulatora nie może spowodować utraty reputacji, ponieważ usługi hazardowe nie są związane z jego działalnością jako banku.

 

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL