Ukraiński rząd zaproponował rozwiązanie KRAIL!

Prawo hazardowe Ze świata
Wiktor Czerwiński 03/05/2023

Ostatnia aktualizacja: 3 maja 2023

Ukraiński wicepremier Mychajło Fiodorow przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy, w której proponuje się rozwiązanie Komisji ds. Regulacji Gier i Loterii (KRAIL) i powołanie nowego organu wykonawczego.

Fedrorow – który jest także ministrem transformacji cyfrowej Ukrainy – zaproponował projekt ustawy ze względu na ciągłe niewydawanie przez regulatora na czas licencji na gry hazardowe.
KRAIL działa jako organ kolegialny składający się z przewodniczącego i sześciu członków, przy czym posiedzenia komitetu są ważne tylko przy obecności pięciu członków, co jest niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wydanie zezwolenia na oferowanie gier losowych.

Jednak w wyniku inwazji na ten kraj sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej 24 lutego 2022 r. prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret „O wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie”, w wyniku którego część członków Komisji została zmobilizowana do wojska.
Uniemożliwiło to kontynuację spotkań KRAIL, a tym samym spowodowało przerwy i opóźnienia w dużej części normalnej pracy podejmowanej przez regulatora; w tym w zakresie wydawania licencji.

„Zablokowanie pracy KRAIL-a prowadzi do całkowitej niestabilności rynku, a także utraty wpływów do budżetu” – poinformował resort. „Obecny format KRAIL jest niedoskonały i wymaga reformy”.

Ukraina proponuje nowelizację ustawy o grach hazardowych

Projekt ustawy proponuje rozwiązanie tej kwestii poprzez rewizję „zasad tworzenia i funkcjonowania KRAIL-u”, przekształcenie organizacji z organu kolegialnego w bardziej scentralizowaną egzekutywę.
Celem przekształcenia regulatora z komitetu w strukturę wykonawczą jest poprawa zarządzania poprzez uczynienie jednej osoby odpowiedzialnej za regulację gier hazardowych na Ukrainie.
Nowa organizacja miałaby „odpowiadać za kształtowanie i realizację polityki państwa w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych i loterii” – co zdaniem resortu wymagało wprowadzenia nowych aktów prawa pierwotnego.
W ramach nowego systemu wnioski o licencje na gry hazardowe mają być w dużej mierze zautomatyzowane. Ministerstwo przekonuje, że przyniosłoby to nowe oszczędności budżetowe, a także pozwoliłoby koncesjonariuszom znacznie szybciej je uzyskać.

„Automatyzacja procesu koncesyjnego uniemożliwi korupcję i zapewni stabilne wpływy do budżetu od graczy rynkowych” – napisano w komunikacie resortu.

Ministerstwo wyjaśniło również, że łagodzenie korupcji – która jest scharakteryzowana jako endemiczna w procesie wydawania zezwoleń – jest drugorzędnym celem ustawy.

„Licencjonowanie jest jednym z najbardziej skorumpowanych procesów w grach hazardowych” – powiedział minister. „[KRAIL] jest za to odpowiedzialny”.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL