Unijny trybunał krytycznie o ograniczeniach dla hazardu

Okiem eksperta
Bartosz 15/06/2015

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2015

Przepisy pięciokrotnie podwyższające wysokość podatku od automatów do gier stanowią ograniczenie swobodnego świadczenia usług – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w odpowiedzi na pytanie węgierskiego sądu.

Podobnie TS ocenił zakaz użytkowania automatów do gier poza kasynami. Czy ten wyrok ma znaczenie do dyskusji o zakresie dopuszczalnego hazardu w Polsce – zastanawia się adw. Dawid Korczyński.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 11 czerwca 2015 r. po raz kolejny orzekał w sprawie ograniczeń wprowadzanych przez państwa członkowskie w zakresie hazardu. Przyczyną zabrania głosu przez TSUE były dokonane w 2011 i 2012 r. nowelizacje węgierskiej ustawy o organizacji gier losowych, które w znaczący sposób ograniczyły prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie użytkowania automatów do gier (wyrok TS z 11.6.2015, Berlington Hungary i in., C-98/14).

Węgierska ustawa o organizacji gier losowych z 1991 r. w wersji obowiązującej do 9 października 2012 r. zezwalała na użytkowanie automatów do gier albo w kasynach albo w salonach gier prowadzonych przez utworzone wyłącznie w tym celu spółki prawa handlowego.

W 2011 r. dokonano jej nowelizacji m. in. poprzez nałożenie obowiązku podłączenia od dnia 1 stycznia 2013 r. automatów do gier użytkowanych w salonach gier do serwera centralnego (do którego organy kontroli gier losowych będą mieć dostęp w czasie rzeczywistym), pięciokrotne podwyższenie miesięcznego podatku zryczałtowanego od użytkowania automatów do gier zainstalowanych poza kasynami oraz wprowadzenie podatku proporcjonalnego podlegającego zapłacie od tej samej działalności. Jednocześnie nie zmieniono wysokości podatku od automatów od gier zainstalowanych w kasynach.

Czytaj całość na: lex.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL