Urząd będzie blokował strony internetowe.

Urząd będzie blokował strony internetowe. Kolejna granica przekroczona. Oszuści jak gdyby nigdy nic proponują usługi za pomocą profesjonalnej i budzącej zaufanie strony internetowej i „nikt nic z tym nie robi”?

Tak to może z boku wyglądać, bo usunięcie strony z sieci to dziś żmudna procedura. UOKiK chce to zmienić i zapowiada prawdziwa rewolucję. Cel: chronić klientów.UOKiK przekonuje, że nie będzie nadużywał prawa do blokowania stron w internecie Strona internetowa zachwalająca piramidę finansową jako inwestycję życia, e-sklep z bronią lub innymi towarami, na zakup których potrzebne jest zezwolenie bądź które w ogóle wyłączone są ze sprzedaży jako nielegalne? Dziś miesiącami mogą „wisieć” w sieci, bo choć różne instytucje dwoją się i troją, szybko usunąć ich nie sposób.

Hamulcowym jest hostingodawca, czyli podmiot udostępniający miejsce na serwerze.Nie bez przyczyny oszuści wybierają firmy zarejestrowane gdzieś na końcu świata: daje im to duża pewność, że wezwanie polskiego urzędu w żaden sposób nie zainteresuje usługodawcy.W efekcie strony, które mogą wyrządzić wiele szkód, dostępne są jak gdyby nigdy nic, a policja i inne organy, konfrontowane z pytaniem, dlaczego nic z tym nie robią, mogą tylko bezradnie rozłożyć ręce.

I to ma się zmienić. UOKiK tropi fałszywe promocje. Jak informuje „Puls Biznesu”, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z kilkoma ministerstwami pracuje nad przepisami, które nie uzależniają usunięcia „szkodliwej” strony od zgody ani hostingodawcy, ani nawet sądu.

W prawdzie w którymś momencie prac rozważano jednak wprowadzenie rodzaju bezpiecznika w postaci zgody sądu – tak by nikt nie mógł uczynić urzędnikom zarzutów, że nadużywają swojego prawa, lecz ostatecznie z tego zrezygnowano.

Powód? Obawa, że nadmiernie wydłużyłoby to postępowanie i procedura tylko teoretycznie byłaby szybka.

„Możliwość blokowania stron internetowych i ich rejestr ma służyć szybkiej oraz sprawnej eliminacji skrajnie nieuczciwych przedsiębiorców, którzy swoją działalność gospodarczą zakładają wyłącznie w celu oszukania konsumentów” – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Rząd chce blokować strony internetowe. Eksperci oburzeni pomysłem. To ma być ostateczność. W rozmowie z „PB” szef urzędu antymonopolowego zapewnił, że narzędzie polegające na blokowaniu stron będzie stosowane rzadko i ostrożnie, głównie też wobec firm spoza UE.

„Absolutnie nie zamierzamy paraliżować handlu internetowego czy utrudniać działalności uczciwym przedsiębiorcom, a jedynie skutecznie eliminować nieuczciwe praktyki” – zapewnił prezes UOKiK.

Dziś jedynym rodzajem kontroli urzędniczej nad stronami w sieci jest rejestr nielegalnych stron hazardowych. Zaczął działać w połowie 2017 r. To firmy dostarczające internet są zobligowane do zablokowania dostępu do witryn z rejestru i przekierowania na stronę internetową Ministerstwa Finansów. Jeśli tego nie zrobią, mogą liczyć się ze sporymi karami – do 500 tys. zł.

Źródło: money.pl

O Autorze

1 thought on “Urząd będzie blokował strony internetowe.

  1. Blokują już od 2010 i nic zablokować nie mogą . To jest parodia UCS , gdzie oni się podziali ? Nadaje się tylko do szukania bimbru w lesie a w gębach pełno frazesów. Straty na poziomie 6 mld. rocznie i nic z tym nie robią. Polskie firmy upadają a zagraniczne zwalniają z opłat , danin i podatków. W Polsce prędzej otrzyma koncesję Gamora niż prosty Polski przedsiębiorca .
    Oto , cała prawda o ich pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.