Uwaga na urządzanie gier na automatach poza kasynami gry

Automaty
Bartosz 14/09/2016

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2016

Użytkowanie automatów do gier (takich jak terminale rzekomo oferujące „quizy wiedzy” lub obrót instrumentami pochodnymi) poza kasynami gry, np. w lokalach gastronomicznych, może narażać przedsiębiorców na konsekwencje prawne- informuje w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Dalej czytamy: „Uzyskanie opinii jednostki badającej, upoważnionej przez Ministra Finansów, z badania technicznego automatu nie gwarantuje legalności jego eksploatacji poza kasynem gry. Jedynie decyzja Ministra Finansów o niehazardowym charakterze gry na danym urządzeniu zapewnia prowadzenie takiej działalności zgodnie z prawem.

Ustawa o grach hazardowych dopuszcza urządzanie gier na automatach wyłącznie w kasynach gry, na podstawie rejestracji dokonanej przez  Naczelnika Urzędu Celnego, po uzyskaniu opinii jednostki badającej. Taka jednostka, która działa z upoważnienia Ministra Finansów, przeprowadza badania techniczne automatów i urządzeń do gier przewidziane w przepisach oraz wydaje opinie z tych badań. Opinia stanowi jedynie informację, że zbadany automat lub urządzenie do gier spełnia lub nie warunki techniczne (określone w ustawie o grach hazardowych oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 9 marca 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków rejestracji i eksploatacji automatów i urządzeń do gier). Jednostka badająca w swoich opiniach nie jest uprawniona do rozstrzygania, czy gra na danym urządzeniu jest grą na automacie w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. Rozstrzyga to wyłącznie Minister Finansów (art. 2 ust. 6 ustawy o grach hazardowych).

Dlatego przestrzegamy przed sytuacjami, w których przedsiębiorcom (np. prowadzącym lokale gastronomiczne) oferuje się wstawienie do ich lokalu automatu, wskazując jako podstawę jego legalnej eksploatacji opinię z badania technicznego, którą wydała jednostka badająca upoważniona przez Ministra Finansów. Tego rodzaju opinie nie uprawniają do zgodnej z prawem eksploatacji automatów, a ich użytkowanie może narażać posiadaczy lokali na odpowiedzialność prawną.

Źródło: Ministerstwo Finansów

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fagot

18/09/2016

To jest sprzeczność, takie ostrzeżenie to zaprzeczenie logice. Niech wyda decyzję, takie ostrzeżenie to raczej zwykły blamaż.

bravo

18/09/2016

czyli już wszystkim dobrali się do dupy - quizy i csani już się nie obronią

stary

14/09/2016

Reakcja MF jest odpowiedzią na zawiadomienie o plagiacie przez S.J. Teraz będzie się działo....

Darko

14/09/2016

Skoro jednostki które sam wyznacza jako jednostki posiadające uprawnienia a których to opinie nie są opiniami ważnymi to pytam się kto w końcu ma decydować minister każdy automat każdą grę skontroluje lub naczelnik podniesie dupę i przyjedzie na punkt i orzeknie że to jest zgodne z ustawą. Po prostu próbują znów zabezpieczyć Pisowskie tynki przed niemocy i niewiedzą swoją i celników którzy znów się będą motać. Co znów będzie trafiać do sądów i tym podobnym a naczelnicy będą walić kary administracyjne po 100 tys. Tylko o to chodzi tak chcą nas wystarczyć.

Seen

14/09/2016

Tzw. automaty do gier losowych mają tyle losowości, ile program w nich zawarty. Czyli dokładnie zero. To co MF mówi o "losowości" jest totalną bzdurą. Jakie ministerstwo i jego urzędnicy, taka wiedza.

JAA

14/09/2016

Masło maślane. To niech się wielki minister wypowie czy te urządzenia są hazardowe czy nie skoro jednostki przez niego upoważnione nie mogą rozstrzygnąć. I niech weźmie odpowiedzialność za swoje słowa jeśli udowodni mu się że jest inaczej
E-PLAY.PL