Uzależnienia od hazardu – problem stary jak świat

Okiem eksperta
Iwo 19/03/2018

Ostatnia aktualizacja: 19 marca 2018

Konsekwencje uzależnienia od hazardu czy komputera mogą być równie tragiczne w skutkach jak konsekwencje narkomanii czy alkoholizmu. Problem polega na tym, że specyfika tych uzależnień nie pozwala w szybki sposób zaobserwować znacznych zmiany w zachowaniu czy widocznych konsekwencji zdrowotnych. Często uzależnienie od gier czy siecioholizm rozwijają się niepostrzeżenie.

Nierzadko bliscy człowieka przesiadującego godzinami przed monitorem komputera wierzą, że po prostu rozwija się on intelektualnie, korzystając z nowych zdobyczy cywilizacji. Tymczasem, zaczyna on powoli tracić orientację między rzeczywistością a światem wirtualnym, wypada ze swoich ról życiowych np. przestaje chodzić do szkoły czy pracy w skrajnych przypadkach nawet jeść i spać.

Hazardziści oraz osoby uzależnione od komputera mogą rozpocząć darmowe leczenie od zaraz w Ośrodku Terapeutycznym Nadzieja w Siedlcu pod Wrocławiem. Jest to ważna informacja, gdyż w ośrodkach publicznych osoby uzależnione od hazardu i komputera muszą czekać na terapię nawet kilka miesięcy. Tymczasem sama decyzja o podjęciu leczenia to przełom dla osoby uzależnionej, jednak równie ważne jest natychmiastowe działanie.

Program terapii w Ośrodku Nadzieja trwa miesiąc. Przez ten cały czas osoba uzależniona przebywa w ośrodku, korzysta z terapeutycznych zajęć indywidualnych i grupowych. Ponadto ze wsparcia terapeutycznego i psychologicznego korzystać będą rodziny naszych pacjentów – dodaje terapeutka Sylwia Dereń.

Wsparcie rodziny osoby uzależnionej i odbudowa więzi rodzinnych, które w wyniku uzależnienia niejednokrotnie się rozpadają lub rozluźniają jest także bardzo ważnym elementem terapii. Niestety uzależnienie od hazardu czy komputera wpływa na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego. Pojawiają się kryzysy, nasilają się trudności interpersonalne oraz spada poziom bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. Występują straty w obrębie zdrowia fizycznego i psychicznego oraz materialne zarówno osoby uzależnionej, jak i poszczególnych członków rodziny. Nikt nie pozostaje obojętny względem trudności, jakie powstają w wyniku uzależnienia u członka rodziny.

Jak wygląda leczenie? – Zawsze szukamy mocnych stron osoby uzależnionej. Z naszych doświadczeń wynika, że w ten sposób łatwiej zbudować konstruktywne sposoby radzenia sobie z emocjami. A każde uzależnienie to choroba emocji. Ponadto nasi specjaliści w profesjonalny sposób motywują, a także przekazują odpowiednią wiedzę na temat uzależnienia oraz pokazują praktyczne sposoby radzenia sobie z nim. Jednak w naszej terapii wychodzimy poza te ramy, zdajemy sobie sprawę, że osoba po odbyciu terapii będzie musiała radzić sobie w nowej rzeczywistości bez uzależnienia. Dlatego pokazujemy także jak poradzić sobie ze stresem, brakiem asertywności, jak zachowywać się wobec bliskich i przyjaciół po opuszczeniu ośrodka- wyjaśnia Sylwia Dereń.

Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, pozostających w dyspozycji Ministra Zdrowia. W ramach programu „Opieka i terapia patologicznych hazardzistów, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi oraz osób, które nadmiernie korzystają z nowych technologii (internet, komputer, smartfon) w formie terapii grupowej i indywidualnej w oddziale całodobowym oraz wsparcie dla ich bliskich i rodzin”

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL