Ostatnia aktualizacja: 18 lutego 2025
Spillemyndigheden, duński regulator hazardu, rozpoczyna kampanię, której celem jest zmiana postrzegania ROFUS (Rejestr Dobrowolnie Wykluczonych Graczy prowadzony przez Spillemyndigheden) przez młodych ludzi oraz zachęcenie ich do rozmów ze znajomymi o tym, kiedy gra jest formą rozrywki, a kiedy przyjemność wymyka się spod kontroli.
Tłem kampanii jest m.in. badanie przeprowadzone wśród młodych mężczyzn, które pokazuje, że ROFUS jest w dużej mierze kojarzony z problemem hazardowym.
Obecnie ponad 15 000 młodych mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat jest zarejestrowanych w ROFUS. Mimo to badania wskazują, że zapisanie się do ROFUS jest tematem tabu i jest postrzegane jako coś zarezerwowanego dla osób mających poważne problemy z hazardem.
To niewłaściwe podejście – uważa dyrektor Spillemyndigheden, Anders Dorph:
„Dla wielu osób gry to produkt rozrywkowy, ale ważne jest, aby każdy miał możliwość zrobienia sobie przerwy od hazardu – a ROFUS może być w tym pomocnym narzędziem. Mamy nadzieję, że nasza nowa kampania pomoże uświadomić to młodym ludziom, a w szczególności młodym mężczyznom.”
Kampania skierowana do młodych mężczyzn
Kampania obejmuje 60-sekundowy film, który przedstawia sceny z imprezy oraz wywiad z sześcioma młodymi mężczyznami. W miarę rozwoju fabuły ujawnia się rozbieżność między tym, co mówią, a tym, co faktycznie robią. Film pokazuje, że młodzi ludzie mogą nie kontrolować hazardu tak dobrze, jak im się wydaje, a jednocześnie nie zawsze dbają o siebie nawzajem w tym kontekście.
Kampania ma przypomnieć młodym, by „Wziąć to na ROFUS”
Spillemyndigheden zleciło badanie dotyczące relacji młodych mężczyzn z hazardem oraz ROFUS. Wyniki pokazały, że gry stanowią istotną część młodzieżowych relacji towarzyskich, zwłaszcza podczas spotkań przed wyjściem na imprezę.
Jednym z kluczowych wniosków z wywiadów było to, że choć hazard jest powszechną częścią życia towarzyskiego młodych mężczyzn, rozmowy o jego potencjalnych negatywnych konsekwencjach są rzadko podejmowane.
„Kiedy hazard jest dużą częścią wspólnej zabawy, może być trudno powiedzieć „nie” i wyróżnić się na tle grupy. Dlatego mamy nadzieję, że nowa kampania rozpocznie rozmowę wśród młodych ludzi na temat tego, że rezygnacja z gry jest całkowicie w porządku – i że mogą po prostu „Wziąć to na ROFUS”, jak mówi hasło kampanii”, tłumaczy Anders Dorph.
Działania kampanii są skierowane do mężczyzn w wieku 18-24 lat, którzy dopiero uzyskali legalny dostęp do gier hazardowych. Ważnym kryterium było dostosowanie przekazu do sposobu myślenia młodych ludzi oraz ukazanie sytuacji, w których mogą odnaleźć siebie.
Testy kampanii wykazały, że jej przekaz silnie rezonuje z odbiorcami, zwłaszcza dzięki autentycznym sytuacjom, grupowej dynamice, młodzieżowemu językowi i szybkiemu tempu, które przypomina treści publikowane na mediach społecznościowych.
Film, wyprodukowany przez agencję Advice, będzie wyświetlany m.in. w kinach, na YouTube, Twitchu oraz różnych platformach streamingowych.
"Do Użytkownika "hazard" Jak Państwo nie ma nic z kasyn legalnych? Przecież kasyna naziemne płacą ogromny 50% podatek od zysku."
"zawsze mówiłem , co państwowe to niczyje !!! Tak było , jest i będzie . Brak konkurencji wpływa na demoralizację Zarządów i korupcję . Tak było i jest nadal. Brak doświadczenia w branży źle wpływa na pracę TS . Firma hazardowa to firma hazardowa . Praca w bankach to praca w bankach ."
"Nie da się zamknąć dochodowej świni jaką jest Lotto pomimo, że dymają naród to odprowadzają do budżetu państwa spore dochody. Generalnie działają jak kasyna. Urabiają klientów, rżną na kasę i zostawiają w skarpetach."
"Dziadostwo. W losowaniach Mini Lotto z 22 i 23.03.25 padły 3 te same liczby czy to k...a mać możliwe? 4,8,9... sprawdźcie sami. Daje do myślenia. Nie wierzę w uczciwość tej trzymającej monopol i jedynej zatwierdzonej loterii."
"Człowiek niby wiedzioł, ale się jednak trochę łudził"