W Polsce jest jedna z najstarszych restauracji w Europie

Na świecie znajduje się wiele restauracji, które uważane są za najstarsze. Wśród nich odnotowuje się Piwnicę Świdnicką z Wrocławia, której początek datuje się na koniec XIII wieku. Po paru latach przerwy lokal wraca na wrocławską scenę gastronomiczną.

Piwnica Świdnicka mieszcząca się przy ulicy Ratusz 1 działała nieprzerwanie do 2017 roku i serwowała głównie różne rodzaje piwa. Piwiarnia mieściła się w piwnicach Starego Ratusza przy Rynku. Nazwa szynku wzięła się od miasta Świdnica, które było stałym dostawcą piwa jęczmiennego. Henryk IV Probus stworzył prawo, które nakazywało serwowanie piwa jedynie w kontrolowanych przez radę miasta piwnicach ratuszowych.

Przez kolejne stulecia Piwnica była rozbudowywana aż do XV wieku. Zapiski kronikarskie zaznaczały, że w piwiarni zakazany był hazard w postaci gier w karty, a także chciano zachować dobre maniery, sprzeciwiając się przeklinaniu i paleniu tytoniu. O ile sam lokal nastawiony był na sprzedawanie i podawanie piwa, o tyle można było się posilić jedzeniem przynoszonym przez handlarki. Najsłynniejszą z nich była Amelie Renner, która stała się symbolem wrocławskiej karczmy.

Najczęściej podawanymi przekąskami były kiełbaski z musztardą i słone bułeczki.

Następnie piwiarnia została dostosowana do nowych realiów i zaczęła podawać jedzenie, tak jak przystało na dobre restauracje. Przez lata wnętrze było remontowane i dopuszczano do niego nowe funkcje, w latach 60. XX wieku na przykład tworząc miejsce spotkań dla młodzieży. Ostatnio lokal dysponował dziewięcioma salami jadalnymi, a powierzchnia Piwnicy Świdnickiej wynosiła 1700 metrów kwadratowych.

Ze starego wizerunku Piwnicy Świdnickiej zostały dwie figury nad wejściem: mężczyznę dzierżącego antałek i kobietę z butem w ręku. Uważa się, że to przedstawienie obrazu osób, które w taki sposób kończyły powroty z biesiady w podziemiach. Wiedząc, że w średniowieczu piwo było napojem codziennym i raczej nisko procentowym, to przedstawienie może być jedynie w wyobraźni twórcy figurek. Aktualnie trwają prace remontowe nad ponownym otwarcie Piwnicy Świdnickiej. Według planu ma to się odbyć na przełomie maja i czerwca.

Źródło: dziennikpolski24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.