W Senacie dyskusja o pokerze sportowym

Poker
Bartosz 22/10/2014

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2014

Kiedy w Polsce będzie można legalnie grać w pokera sportowego – pytał w środę szefa Służby Celnej Jacka Kapicę senator Marek Borowski. Okazją było zajęcie się przez Senat nowelizacją ustawy o grach hazardowych.

 

Senator Marek Borowski przekonywał w środę w Senacie, że Polskę ośmiesza sytuacja, w ramach której polscy zawodnicy, grający w pokera sportowego, osiągają międzynarodowe sukcesy, ale w kraju nie mogą grać, bo poker sportowy jest legalny tylko w kasynach. „W innych krajach poker sportowy nie jest traktowany jak gra hazardowa, a u nas tak” – podkreślał Borowski.

Obecny na posiedzeniu Senatu wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica odpowiedział, że z punktu widzenia formalnego nie istnieje taka dyscyplina jak „poker sportowy”, nie jest bowiem uznawany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za grę sportową. „Poker to poker, to gra karciana” – powiedział Kapica.

Borowski jednak nie dawał za wygraną, przekonując że niektóre gry, choćby scrabble, też nie są wpisane na listę gier sportowych, ale są tak traktowane. Chciał, by minister Kapica przedstawił na piśmie informację, jak można zmienić polskie prawo, by poker sportowy był legalny. Po interwencji marszałka Bogdana Borusewicza, argumentującego, że szef Służby Celnej nie może formułować tego rodzaju informacji, ustalono, że resort finansów poinformuje na piśmie, dlaczego poker sportowy jest zakazany.

Obecnie obowiązująca ustawa o grach hazardowych zalicza pokera do kategorii gier losowych, ściśle regulując urządzanie tej gry. Niedawno na pomysł ponownego zalegalizowania pokera sportowego wpadli posłowie Twojego Ruchu. Uznali, że obecna ustawa o grach hazardowych z 2009 roku „de facto zakazuje gry w pokera między graczami”, poza reglamentowanymi turniejami, a pokerzyści zeszli do hazardowej szarej strefy. Restrykcyjne przepisy spowodowały też, ich zdaniem, że w Polsce zaprzestano organizowania międzynarodowych turniejów pokerowych, a te krajowe odbywają się sporadycznie i cieszą się nikłą popularnością. Resort finansów odpowiedział jednak na pomysł TR, że nie poprze liberalizacji przepisów dotyczących gry w pokera.

Okazją do dyskusji między Borowskim a Kapicą było zajęcie się przez Senat – w ramach pierwszego punktu środowych obrad – uchwaloną w końcu września przez Sejm nowelizacją ustawy o grach hazardowych.

Czytaj całość na: wyborcza.biz

oraz na: senat.gov.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL