Walka z nielegalnym hazardem coraz skuteczniejsza

Okiem eksperta
Bartosz 23/03/2018

Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2018

Niemal 4,5 tys. kontroli, konfiskata ponad 27 tys. nielegalnych automatów do gier i prawie 2 tys. ukaranych osób – takie efekty przyniosły kontrole w obszarze gier hazardowych w 2017 roku.

Krajowa Administracja Skarbowa wykonuje kontrole celno-skarbowe podmiotów związanych z grami hazardowymi w zakresie przestrzegania ustawy o grach hazardowych. Kontrolowana jest m.in. zgodność prowadzonej działalności z udzieloną koncesją lub zezwoleniem oraz zatwierdzonym regulaminem gry.

Coraz więcej kontroli

Organy administracji skarbowej od 1 kwietnia 2017 r. prowadzą zintensyfikowane działania kontrolne w obszarze zwalczania nielegalnego urządzania gier na automatach oraz nieuprawnionego ich posiadania. Działania prowadzone są również we współpracy z Policją. Jak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską nr 19864, w 2017 r. organy KAS, w wyniku 4.494 przeprowadzonych kontroli, w których stwierdzono naruszenie przepisów ustawy o grach hazardowych, zatrzymały 27.635 nielegalnych automatów do gier.

33 proc. postępowań zakończonych wyrokami

W 2016 r. wszczęto 8.426 postępowań w sprawach dotyczących gier hazardowych, w których sądy wydały wyroki skazujące wobec 699 sprawców (8,3 proc. postępowań zakończonych wyrokiem skazującym). W 2017 r. organy Krajowej Administracji Skarbowej wszczęły natomiast 5.877 postępowań w sprawach nielegalnego urządzania lub prowadzenia gier hazardowych, a wyroki skazujące zapadły wobec 1975 osób (33,6 proc.).

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że działania KAS przyczyniają się do zmniejszenia w Polsce zjawiska przestępczości hazardowej i zapowiada, że w najbliższym czasie nadal będą prowadzone zintensyfikowane działania w zakresie automatów do gier.

Kary za przestępstwa związane z nielegalnym urządzaniem lub prowadzeniem gier hazardowych określają przepisy Kodeksu karnego skarbowego. Maksymalna kara może wynieść nawet 19 mln zł i trzy lata pozbawienia wolności.

Źródło: podatki.abc.com.pl

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fred

27/03/2018

bzudra za bzduraą nie ma nawet czego komentować

MiXeR

26/03/2018

A gdzie czołgi?

Seen

23/03/2018

"zwalczania nielegalnego urządzania gier na automatach oraz nieuprawnionego ich posiadania". Saper wbudowany w system operacyjny Windows wyczerpuje wszystkie znamiona gry hazardowej. Grając w niego, KAS-a zabierze mi komputer i wszystko co się da z domu. Efekty uboczne stanowienia prawa przez urzędników i polityków. O takich niuansach, że i w automacie i Saperze jest zero losowości(program jako taki jest 100% zdeterminowany) to już nie wspomnę. Losowość w jakich skarpetkach klient przyjdzie ?

D...

23/03/2018

Czytając podsumowanie resortowej informacji na temat walki organów KAS z hazardem mam taką oto refleksję: absolutnie nie rozumiem "chwalenia się" ministerstwa wzrostem ilości kontroli i zatrzymań automatów do gier. To tak, jak np. resort zdrowia chwaliłby się "skuteczną" walką z tyfusem, bo w styczniu zdiagnozowano 1000 przypadków zachorowań, w lutym już 2000, a w marcu 5000. Wbrew propagandzie ministerstwa wzrost liczby kontroli i zatrzymań świadczy dobitnie o zmniejszającej się skuteczności tych działań oraz o rozwoju rynku takich automatów, których jest po protu na ulicach coraz więcej. Przyczynę takiego stanu rzeczy informacja ministerstwa również wyjaśnia: oto za 2016 rok ponad 90%, a za 2017 rok jakieś 67% przypadków organizacji gier na automatach nie kończyło się żadnymi negatywnymi konsekwencjami, czyli zdecydowana większość osób zajmujących się taką działalnością jest wolna od jakiejkolwiek odpowiedzialności! Czy zatem może dziwić, że takie statystyki zachęcają do wchodzenia na ten rynek? Czy takie wyniki pracy nie świadczą aby o totalnej klęsce hazardowej krucjaty państwa, której wyniki są godne pożałowania? Może czas już odkłamać rzeczywistość, spojrzeć prawdzie w oczy, przyznać się do porażki i zdecydować o zmianie polityki państwa w tym zakresie? Dotychczasowy kierunek się nie sprawdził, rynek nie zaaprobował koncepcji, którą władza usiłowała narzucić... CZAS NA ZMIANY! CZAS NA NORMALNOŚĆ!
E-PLAY.PL