Wietnamska policja rozbiła przestępczy system wart 26 mln $

Wietnamska policja zatrzymała internetowy system hazardowy o wartości blisko 26 milionów dolarów (20 milionów funtów). Dziesięć osób zostało aresztowanych, a podczas ataku skonfiskowano kilka przedmiotów, w tym broń i gotówkę.

Miliony zarobione w kilka miesięcy

W tym tygodniu wietnamscy urzędnicy ogłosili, że przestępczy system hazardowy działał od lipca zeszłego roku, a przywódcy prowadzili kilka stron internetowych oferujących zakłady bukmacherskie i inne opcje gier hazardowych. Setki hazardzistów korzystało z tych stron w ciągu ostatnich kilku miesięcy, generując ogromną ilość gotówki na operację. Według policji nielegalna sieć gier hazardowych online działa w kilku prowincjach Wietnamu, w tym w centralnych i południowych regionach. Liderem operacji jest Huynh Quoc Viet, lat 37.

Policja oświadczyła –

„Aresztowaliśmy siedmiu ludzi i trzech innych, którzy się zgłosili. Dochodzenie wciąż trwa, aby sprawdzić, czy ktoś jest w to zamieszany.”

Podejrzani podobno oferowali również nielegalne pożyczki o wysokim oprocentowaniu i oferowali wynajęte usługi windykacyjne, które wykorzystywały siłę. Stawią czoła surowym karom. Większość form hazardu jest nielegalna w Wietnamie; na przykład prowadzenie internetowego systemu zakładów może skutkować wyrokiem więzienia do 10 lat.

Hazard w Wietnamie

Dostęp do gier hazardowych w Wietnamie jest dość ograniczony. Region oferuje hazard wyłącznie zagranicznym odwiedzającym, zmuszając obywateli do wzięcia udziału w podziemnych grach hazardowych, w tym kasynach internetowych. Rząd ogłosił w 2017 r., że złagodzi ograniczenia dotyczące zakładów sportowych i umożliwi niektórym Wietnamczykom udział w hazardzie w kasynach na zasadzie eksperymentalnej, ale do chwili obecnej to jeszcze nie nastąpiło.

Kraj ma blisko 93 miliony mieszkańców a bez dostępu do legalnych opcji hazardowych nielegalny czarny rynek jest dość lukratywny. Nawet urzędnicy biorą często udział w nielegalnym hazardzie. Policja prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie dużego nielegalnego systemu hazardowego o wartości 422 milionów dolarów (321 milionów funtów). Jeśli odniosą sukces, będzie to największa porażka w historii hazardu w regionie, z udziałem ponad 100 osób, w tym byłych i obecnych urzędników.

W marcu władze wietnamskie opublikowały więcej informacji na temat masowego systemu bukmacherskiego obstawiającego zakłady, w tym aresztowania byłego szefa policji ds. Cyberprzestępczości i dwóch biznesmenów. Według Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego ten system hazardowy prowadził dwie strony internetowe, rikvip.com i rikvipvn. Od początku 2015 r. do połowy 2017 r. strony hostowały ponad 42 miliony kont, a każdy z graczy posiadał średnio około trzech kont.

Na skutek nalotu w marcu aresztowano 83 osoby. Z tej liczby 41 było odpowiedzialnych za organizowanie gier hazardowych, a 38 za grę hazardową. Dodatkowe opłaty obejmowały nielegalne faktury transakcyjne i pranie brudnych pieniędzy. Policja wciąż prowadzi dochodzenie w tej sprawie, gdy odkryje się więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *