Wirus pokrzyżował plany Makau

Ze świata
Bartosz 18/06/2020

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2020

Według danych specjalnego regionu administracyjnego (SAR) rzeczywisty produkt krajowy brutto Makau spadł o 48,7 procent rok do roku w pierwszym kwartale 2020 r. To szokujące dane dla miejsca, w którym dochody kasyn przewyższają niemal pięciokrotnie dochody kasyn w Las Vegas.

Jeszcze niedawno Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapowiadał, że na pozycji lidera listy najbogatszych państw i regionów specjalny region administracyjny Chin Makau zastąpi w 2020 r. Katar, który jest obecnie najbogatszym krajem na świecie.

Według prognoz MFW dochód na osobę w chińskiej „enklawie” w 2020 roku osiągnąć miał poziom 143 133 dolarów, a w Katarze 139 151 dolarów. Wiemy już, że obie te prognozy się nie spełnią, a Makau mocno straci w rankingu, choć pewnie tylko chwilowo.

Hazardowa enklawa

Makau leżące na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin do 1999 roku było zarządzane przez Portugalczyków, podobnie jak sąsiedni Hongkong, gdzie do 1997 r. władali Brytyjczycy.

Oba miasta-państwa zostały przekazane Państwu Środka i otrzymały status specjalnego regionu administracyjnego.

Gospodarka małego Makau opiera się głównie na turystyce, handlu i hazardzie, a miasto jest często nazywane chińską „hazardową enklawą”, gdyż jest jedynym miejscem w Chinach, w którym kasyna są legalne.

Dodajmy, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował, że od 2001 roku Produkt Krajowy Brutto Makau na mieszkańca wzrósł ponad trzykrotnie, co było prawdziwym ewenementem w skali świata.

Warto dodać, że miasto odwiedza rokrocznie ponad 30 mln turystów, z czego 90 proc. z nich to turyści z Chin kontynentalnych, Hongkongu i Tajwanu, którzy w dużej części odwiedzają słynne kasyna.

Bo jak na stolicę światowego hazardu przystało, 5 z 10 największych kasyn na świecie znajduje się właśnie w Makau, które jest również centrum finansowym i rajem podatkowym z portem wolnocłowym bez ograniczeń dewizowych.

Ustawa Zasadnicza mówi, że przy sporządzaniu budżetu rząd zobowiązany jest dążyć do osiągnięcia równowagi budżetowej i uniknąć deficytu.

Z kolei wszystkie dochody budżetowe zarządzane są przez sam region i nie są przekazywane do budżetu państwowego ChRL. Wbrew powszechnym opiniom rząd Chin nie pobiera również w Makau żadnych podatków.

Nic zatem dziwnego, że panuje tam bardzo duża swoboda i wolność finansowa. Makau kwitnie od lat, i wszyscy wierzą w to, że obecne problemy zostaną wkrótce przezwyciężone i zapomniane.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL