Włosi w szponach hazardu

Ze świata
Marek 20/03/2012

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2024

Włoski minister zdrowia Renato Balduzzi przestrzegł przed rosnącym niebezpieczeństwem „epidemii” hazardu. Zaapelował o ograniczenie reklam gier hazardowych, by – jak powiedział – uchronić przed nimi przede wszystkim nieletnich.

– Uzależnienie od gier (hazardowych) to choroba, którą należy traktować poważnie – oświadczył minister. Jego zdaniem, w obliczu zjawiska prężnie rozwijającego się przemysłu gier hazardowych, między innymi pokera w Internecie, można mówić wręcz o „epidemii”. W uzależnienie od hazardu popadło już pół miliona ludzi, w większości młodych. Dalsze 2 miliony są nim zagrożone.

W opinii szefa resortu zdrowia istnieją różne możliwości ograniczenia reklam gier hazardowych, na przykład na mocy jednostronnej decyzji państwa.

– Najważniejsze jest to, by zgadzać się co do tego, że takie limity są potrzebne – dodał Renato Balduzzi. Wyraził opinię, że w działania na rzecz wprowadzenia tego typu ograniczeń należy zaangażować przedstawicieli wszystkich władz, włącznie z burmistrzami poszczególnych miast. Jako priorytet wskazał obronę nieletnich.

– Zakaz hazardu nie wchodzi w rachubę. Państwo nie może być stróżem etyki. Ale może dawać wskazówki – stwierdził minister zdrowia. Pracuje on nad projektem ustawy, której celem jest wprowadzenie ograniczeń w reklamie tej branży.

Według statystyk z ubiegłego roku, każdy mieszkaniec Włoch przeznaczył średnio na gry liczbowe i wszelkie inne ponad 1000 euro.

W 2011 roku wpływy z hazardu osiągnęły we Włoszech rekordową sumę blisko 80 miliardów euro, czyli o jedną czwartą więcej niż w roku poprzednim.

W ostatnim czasie zanotowano ogromne zyski z pokera online. Wpływy w tym sektorze wyniosły w zeszłym roku 8,5 miliarda euro.

PAP

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jaro

19:37
20/03/2012

- Zakaz hazardu nie wchodzi w rachubę. Państwo nie może być stróżem etyki. O! To jest zdrowe podejście do tematu.

Batman

14:35
23/03/2012

Włosi a Tuska nie chcecie ? Możemy nawet dopłacić...
E-PLAY.PL