Włoska mafia stawia na nielegalny hazard online

Włoskie władze ogłosiły w środę zajęcie ponad 80 milionów euro (95,8 miliona USD) aktywów i nakazów ograniczenia wobec 23 osób rzekomo powiązanych z Cosa Nostra na Sycylii za udział w nielegalnych grach hazardowych, oszustwach zaostrzonych, uchylaniu się od płacenia podatków i praniu brudnych pieniędzy.

Operacja „Podwójna gra” bada oszałamiającą liczbę 336 osób powiązanych z nielegalnym programem hazardowym online, który obejmował włoskie regiony Sycylię, Emilię-Romanię i Apulię, a także Maltę, Polskę i Niemcy.

Jej sercem jest klan Santapaola-Ercolano, rządząca frakcja mafijna we wschodniej prowincji Katanii na Sycylii. To przestępcze konsorcjum założyło stronę internetową z zakładami sportowymi „RaiseBet24.com”, która choć nieupoważniona do działania we Włoszech, zdołała to zrobić potajemnie, bazując swoje serwery na Malcie.

Stamtąd zminimalizowali hazard za pomocą kart kredytowych i systemów płatności online, a zamiast tego zachęcali do fizycznych zakładów gotówkowych w wybranych sklepach i barach w całym kraju. Chociaż we Włoszech nielegalne bez odpowiedniej licencji, takie zakłady „over-the-counter” są szeroko tolerowane.

Doprowadziło to do nielegalnego systemu zbiórki, który zgromadził ponad 62 miliony euro (74,2 miliona dolarów), z czego większość została wyprana poprzez zakup ziemi, budynków i firm we Włoszech i Niemczech.

Dla włoskich mafii jest to powszechny sposób działania. Maltański hazard online jest niesławną krową dojną dla włoskiej przestępczości zorganizowanej, która od 2013 r. infiltruje sektor, zawierając umowy z właścicielami witryn bukmacherskich, z których wielu ma siedzibę na Malcie ze względu na korzystniejszy system podatkowy.

Ogromna maltańska sieć hazardowa powiązana z Cosa Nostra została złamana na Sycylii w 2018 roku; kilka miesięcy później kalabryjska policja przejęła maltańską firmę bukmacherską za powiązania z potężną rodziną „Ndrangheta”. Dochodzenia ujawniły podobne zaangażowanie w hazard online neapolitańskiej Camorry i Pugliese Sacra Corona Unita, a także lokalnych rumuńskich i chińskich grup przestępczych.

Ale problem może teraz wykraczać poza skorumpowany przemysł hazardowy na Malcie, mówi Sergio Nazzaro, dziennikarz i doradca Parlamentarnej Komisji Antymafii.

„Widzimy przepływ pieniędzy także w Polsce i Niemczech, więc może ta przestępcza infiltracja nie jest już problemem tylko dla Malty, ale dla całej Europy” – powiedział Nazzaro dla OCCRP.

Co najbardziej niepokojące, wzrost hazardu online podczas pandemii również zwiększył zarówno ilość pieniędzy, jak i liczbę przestępstw, stwierdza Nazzaro.

„W 2018 roku legalny hazard był wart około 20 miliardów euro (24 miliardy dolarów) we Włoszech, a policja finansowa zamknęła prawie 8 000 nielegalnych stron internetowych”. Przewiduje, że te liczby są teraz jeszcze wyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *