Włoskie służby zlikwidowały potężną organizację przestępczą

We Włoszech karabinierzy i policja skarbowa zatrzymały ponad dwustu członków organizacji mafijnej „‘ndrangheta”, wywodzącej się z Cosenzy na południu kraju. Wśród aresztowanych oprócz gangsterów znaleźli się politycy, przedsiębiorcy i przedstawiciele wolnych zawodów.

Dochodzenie prowadzone było od 5 lat. Śledczy zlikwidowali potężną organizację przestępczą, do której należeli również prominentni przedstawiciele lokalnych władz. Działała na terenie całego kraju.

Zatrzymań dokonano również w Mediolanie, Neapolu i Turynie. Wśród zatrzymanych jest jeden z najbardziej znanych lokalnych prawników, burmistrz miasta Rende i przewodniczący gmin regionu Kalabrii.

Jak poinformowali śledczy, mafiozi mieli decydujący wpływ na wybory lokalne w prowincji i przetargi na zamówienia publiczne. Ściągali haracze i opanowali lokalny sektor legalnego i nielegalnego hazardu. Zajęto 78 nieruchomości, 44 tereny, majątek ponad dwustu firm, 70 samochodów, jacht i samolot.

Ndrangheta wywodzi się z kalabryjskiej Cosenzy na południu Włoch. Na świecie rozpowszechniona jest opinia, że stanowi ona część mafii sycylijskiej. Nie jest to do końca prawda. Organizacje te działają niezależnie od siebie, chociaż często współpracują.

Wynika to między innymi z bliskości geograficznej Sycylii i Kalabrii. Do organizacji kalabryjskiej przyjmowani są w zasadzie tylko członkowie rodzin. Dzieci w tej rodzinie od najmłodszych lat uczą się działalności przestępczej.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.