Wołodymyr Zełenski wypowiada wojnę mafii i legalizuje kasyna

Ukraina

Władze w Kijowie planują zniesienie moratorium na sprzedaż ziemi, legalizację kasyn i wydobycia bursztynu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek rano zaprowadził swojego syna do pierwszej klasy jednej z kijowskich szkół, a następnie po raz pierwszy spotkał się z członkami nowego rządu i szefami organów ścigania. Z doniesień medialnych wynika, że atmosfera na tym spotkaniu przypominała pierwszą lekcję w szkole. Prezydent wydał polecenia, wyznaczył terminy i wskazał odpowiedzialnych.

Prezydent zażyczył sobie, by już 1 grudnia wszystkie kasyna na Ukrainie zostały zalegalizowane. Do tego czasu ma również zostać rozwiązany problem z nielegalnym wydobyciem bursztynu. Odpowiednie ustawy ma przegłosować większość parlamentarna. Ustawa zakazująca biznesu hazardowego weszła w życie w 2009 roku za rządów Julii Tymoszenko. Ukraińscy analitycy i publicyści od lat alarmowali, że to prawo jedynie wyrzuciło ten biznes do szarej strefy oraz internetu. Żaden z obecnie działających na ukraińskim rynku portali hazardowych nie płaci podatków nad Dnieprem, wszystkie zarejestrowane są na zagranicznych domenach.

Zełenski ma władzę całkowitą. Z jednej strony może przyjąć odpowiedzialność za działania rządu, a z drugiej w razie niepowodzenia obarczyć odpowiedzialnością poszczególnych ministrów, których zawsze można wymienić – mówi Witalij Portnikow, ukraiński politolog i publicysta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *