Wszczęto dochodzenia

W dzisiejszej Rzeczpospolitej długi wywiad z Jackiem Kapicą. Między innymi o walce z nielegalnym hazardem.

[…]

Rzeczpospolita: Służba Celna zwalcza też nielegalny hazard. Ale czasem bywa jak w Szczecinie: w zwykłej restauracji dżentelmeni grają w karty, a tu wpada oddział celników i przerywa grę, zarzucając łamanie prawa. Czy jeśli się umówię z kolegami na pokera w kawiarni i zagramy o zapałki – też mam się bać akcji celników?

Jacek Kapica: Nieuprawnione jest sprowadzanie tego przypadku do absurdu. Nasza kontrola kieruje się ekonomiką działań i oceną zagrożenia. Akcja w Szczecinie dotyczyła stu osób, a okoliczności i zeznania świadków wskazywały, że był to zorganizowany, nielegalny turniej pokerowy, którego uczestnicy umówili się przez Internet.

No właśnie, przez Internet. Teoretycznie nie można uprawiać tam hazardu, ale bez trudu wchodzi się na zagraniczną stronę oferującą taką rozrywkę. To też da się ścigać?

Urzędy celne wszczęły postępowania wobec organizatorów udostępniających gry hazardowe w Internecie. Jednocześnie zwalczamy proceder udostępniania ich z wykorzystaniem terminali internetowych w miejscach publicznych. W ubiegłym roku Służba Celna zatrzymała 659 takich urządzeń.

W Służbie Celnej powstała nawet specgrupa do zwalczania hazardu w Internecie. Ma jakieś wyniki?

Działa jako wsparcie w Służbie Celnej i współpracuje z innymi służbami. Sama nie wykonuje działań kontrolnych. Zajmuje się analizą zjawisk w obszarze nielegalnych gier hazardowych, analizą orzecznictwa i koordynuje działania kontrolne wykonywane przez Służbę Celną. Dzięki niej wszczęto dwa dochodzenia wobec 12 firm spoza Polski, które oferują polskie wersje zagranicznych stron hazardowych w sieci.

[…]

z Jackiem Kapicą rozmawiał Paweł Rochowicz, www.rp.pl

O Autorze

4 odpowiedzi do “Wszczęto dochodzenia

  1. „Dzięki niej wszczęto dwa dochodzenia wobec 12 firm spoza Polski, które oferują polskie wersje zagranicznych stron hazardowych w sieci.”
    I życzę powodzenia, ale pod warunkiem, że za te głupoty zapłaci pan Kapica.
    Czekam na 22 marca i wtedy dopiero wyjdzie jajo dla wszystkich oszołomów, zmuszonych płacić z własnej kieszeni za kretyńskie decyzje tego pana.

  2. Do „anty rządowca”.
    Nie rozumię dlaczego nie rozumiesz. Przecież wiele przepisów jest nierozumnych i urągających logice. Ale tak było, jest i będzie, bo wtedy można „kombinować”. Gdyby było rozumnie i logicznie, to dla wielu byłby to kłopot. Trzeba to zrozumieć i zaakceptować – na tym polega organizacja zwana państwem. I nikt tego nie zmieni, bo historia bytu „państwo” kształtowała się tysiące lat.

  3. najwieksza bzdura sciganie internetowego hazardu tylko polski sport i kluby na tym stracily bo sponsorzu pouciekali a juz najwieksza hipokryzja jest zakaz reklamy hazardu nam zabraniaja sie reklamowac a i tak wlaczam eurosport i widze rekalamy wlaczam tvp!!! i widze rekalmy np na mistrzostwach europy w pilce recznej..itp itd….ale ktos ma interes w tym jak to w naszym ukochanym kraju…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.