Wszystko, co trzeba wiedzieć o Meksyku

Skoro zajrzałeś do tego artykułu, to zapewne jesteś osobą lubiącą podróże. I to nie tylko do standardowych kurortów turystycznych, w których goście głównie okupują hotelowe bary z drinkami oraz baseny. Zapewne lubisz poznawać lokalne zwyczaje, kulturę, atmosferę dużych miast i małych miejscowości oraz po prostu uwielbiasz przebywać w egzotycznych dla siebie miejscach, z dala od codzienności. Jeśli przy okazji lubisz także gry hazardowe i grałeś w niedawną nowość rynkową, jaką jest Mayana automat, to zapewne też zacząłeś myśleć o Meksyku i jego niecodziennej kulturze oraz historii. Jeśli tak, to dziś opowiemy Ci nieco więcej o tym właśnie kraju!

Klimat, czyli kiedy najlepiej odwiedzić Meksyk?

W naszym kraju znajomość topografii i ogólnie geografii tego kraju jest dosyć słaba – co w sumie nie powinno nikogo dziwić, jako że z naszego punktu widzenia leży on w zasadzie gdzieś na końcu świata.  Ale przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Meksyku warto poznać choćby najważniejsze rzeczy na temat jego położenia i cech szczególnych.

Zacznijmy od tego, że Meksyk jest krajem o ogromnym zróżnicowaniu klimatycznym, co wynika bezpośrednio z jego rozciągłości pod względem szerokości geograficznej. Mniej więcej połowa jego terytorium położona jest w obszarze poniżej zwrotnika Raka, co oznacza, że mamy do czynienia z klimatem tropikalnym. Z kolei część północna obfituje w tereny pustynne ze wszystkimi tego konsekwencjami. W efekcie, wyjeżdżając na ślepo do Meksyku, możemy wylądować na przykład na upalnej i suchej pustyni, gdzie w trakcie dnia temperatura przekracza nawet 40-45 stopni Celsjusza, albo w typowym klimacie tropikalnym, gdzie wprawdzie temperatura jest znacznie niższa i oscyluje w zakresie 25-30 stopni, ale jednocześnie nieustannie smagają nas ulewne deszcze, a wilgotność powietrza sprawia, że turystom z Europy niezwykle trudno jest tutaj egzystować. Przed wyjazdem do tego kraju koniecznie musisz więc uważnie zaplanować region i porę roku, jaką chcesz odwiedzić.

Podstawowa zasada jest taka – nie wyjeżdżamy do Meksyku w sierpniu oraz w październiku, a w szczególności do rejonów zlokalizowanych w pobliżu wybrzeża. Wynika to z tego, że w tej porze roku istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia huraganów. Ogólnie rzecz biorąc, miesiące zimowe (z polskiego punktu widzenia to okres od maja do października) w południowej części Meksyku oznaczają intensywną porę deszczową. Z kolei lipiec i sierpień na północy kraju to okres panowania naprawdę ciężkich do zaakceptowania dla Europejczyków upały. Temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza i palące słońce na bezchmurnym niebie przez dwa miesiące dzień w dzień to zupełnie normalny stan rzeczy.

To w końcu kiedy najlepiej wyjechać do Meksyku? Naszym zdaniem optymalne miesiące na odwiedzenie południa tego kraju do luty lub marzec. Z kolei rejony północne najlepiej „zaliczyć” w marcu lub kwietniu. Jeśli jesteś zaprawionym w bojach podróżnikiem i upały lub deszcze są Ci niestraszne, to ten kraj w każdym miesiącu roku jest naprawdę piękny!

Co warto zobaczyć w tym kraju?

Sam Meksyk może Ci się kojarzyć głównie z wąsatymi mężczyznami w wielkich sombrero i krzykliwymi kobietami, kaktusami na pustyni, ludźmi pijącymi tequilę, grającymi w automaty hazardowe online i mającymi nieustanną fiestę, ale tak naprawdę to wykreowany przez amerykańskie filmy obraz ten zupełnie nie ma niczego wspólnego z rzeczywistością. Ten kraj jest niezwykle piękny, malowniczy i oferujący mnóstwo różnego rodzaju atrakcji. Co warto w nim zobaczyć w pierwszej kolejności?

Cenote

Jedną z unikatowych na skalę światową atrakcji turystycznych Meksyku są cenote. Nie jest to jedno konkretne miejsce warte odwiedzenia, ale mnóstwo różnych lokalizacji rozsianych po całym Jukatanie. Cenote to określenie oznaczające specyficzne studnie wypełnione słodką wodą. W rzeczywistości są jedynie wejściami do ogromnego zbiornika wodnego znajdującego się pod wapienną pokrywą Jukatanu. W niektórych miejscach sklepienie tego zbiornika pękło i zapadło się do środka, w efekcie czego powstały oczka wodne określane jako cenote. To znakomite miejsce zarówno do kąpieli w chłodnej i czystej wodzie, jak i do nurkowania. Zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych adeptów tej formy aktywności. Oczywiście nigdy nie powinieneś tego robić na własną rękę, zawsze korzystaj z usług lokalnych specjalistów od nurkowania w cenote – niezależnie od stopnia Twojego własnego zaawansowania.

Co godne uwagi, istnieje kilkadziesiąt tysięcy cenote, jednak do dziś odkryto zaledwie około 30% z nich. Za to dzięki temu zdołano już zbadać setki kilometrów podziemnych tuneli, rzek i przepływów – choć kolejne tysiące wciąż pozostają jeszcze poza naszym zasięgiem.

Chichén Itzá

Jeśli chodzi o popularność, to dla Meksyku Chichén Itzá jest zapewne tym samym, co dla Francji wieża Eiffla, a dla Włoch Koloseum. To po prostu znane na całym świecie starożytne miasto Majów. Jednak zanim zaczniesz rozważać wyjazd do Meksyku w celu odwiedzenia Chichén Itzá, to musisz wiedzieć o tym, że jest ono niezwykle popularne wśród turystów z całego świata. Zatem opcja zwiedzania go w miesiącach o wysokiej popularności z punktu widzenia wyjazdów urlopowych może okazać się grubym nieporozumieniem.

Ale niezależnie od tego, Chichén Itzá jest niezwykle wręcz fascynującym miejscem. Budowle takie jak Świątynia Wojowników, La Iglesia, El Caracolo i mnóstwo innych znajdujących się tutaj atrakcji spowoduje, że spędzisz tutaj cały dzień, a po nieprzespanej z wrażenia nocy bladym świtem zerwiesz się z łóżka i będziesz chciał jak najszybciej jeszcze raz się tutaj znaleźć.

Coba

Jeśli jednak nastawiłeś się na zwiedzenie miasta zbudowanego przez Majów, ale jednocześnie zniechęcają Cię tabuny turystów, to sugerujemy Cobę. Owszem, jest to miasto o wiele mniej imponujące od Chichén Itzá, natomiast ma dwie zasadnicze nad nim przewagi. Otóż po pierwsze jest w lepszym stanie oraz odwiedza je o wiele mniej ludzi. Poza tym znajduje się bardzo blisko Cancunu, czyli bardzo popularnego kurortu turystycznego stanowiącego świetną bazę wypadową do zwiedzania Meksyku. Warto więc rozważyć Cobę, jeśli Twoim miejscem spędzania urlopu w tym w kraju będzie właśnie Cancun.

Aktualności

Rekordowe zyski na Portugalskim rynku

Przychody z hazardu online w Portugalii osiągnęły nowy rekord w...

Szara strefa w branży hazardowej online przekroczyła 50% wartości rynku

Obroty wygenerowane w szarej strefie rynku hazardowego online w Polsce...

Trzech byłych dyrektorów Wirecard stanęło przed sądem w Niemczech

Trzech byłych dyrektorów Wirecard stanęło przed sądem w Niemczech w...

Sprawdź, ile będzie można zgarnąć w kumulacji Eurojackpot dnia 09.12.2022!

Eurojackpot to jedna z najbardziej rozpoznawalnych loterii w naszym kraju....

Rząd Makau wymaga teraz od pracowników kasyn wykonywania testów Covid-19 co dwa dni

Według doniesień lokalnych mediów, rząd Makau ponownie zaostrza ograniczenia związane...

RANKING BUKMACHERÓW Z POLSKĄ KONCESJĄ

STS STS
Fortuna 5 gwiazdek
Betclic 5 gwiazdek
PZBuk 3 gwiazdki
Go+Bet 5 gwiazdek
betX 5 gwiazdek
Totolotek 5 gwiazdek
forBET 4 gwiazdki

O Autorze