Wyrok 19 lipca

Na oficjalnej stronie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pojawiła się informacja o terminie publikacji orzeczenia w połączonych sprawach C-213/11 i C-214/11, C-217/11 w kwestii pytań prejudycjalnych zadanych przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

 

 

Na razie nie ma o czym więcej pisać. Link do informacji TUTAJ

O Autorze

4 thoughts on “Wyrok 19 lipca

 1. „Na razie nie ma o czym więcej pisać” ?

  Akurat po e-play.pl spodziewałem się jakiegoś komentarza, objaśniającego to orzeczenie oraz jego skutki – dla branży, dla całej ustawy antyhazardowej i być może też dla podatników.

  Zawiodłem się, amatorszczyzna, panowie… 🙁

 2. Polska ustawa o grach hazardowych wymagała notyfikacji Komisji Europejskiej, która oceniłaby ją pod kątem zgodności z unijnym prawem. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Polska tymczasem argumentowała że nie było takiego wymogu. Orzeczenie Trybunału oznacza, że naruszyła unijne zasady.
  Trybunał zajął się sprawą, bo zwrócił się do niego o opinię Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Rozpatrywał on skargę trzech firm – Fortuna, Forta, Grand, które narzekały na utrudnienia w prowadzeniu działalności. Firmy argumentowały, że zapisy ustawy nie mogą być skutecznie stosowane, skoro nie zostały notyfikowane Komisji Europejskiej.

  Poszkodowane firmy mogą mieć roszczenia względem państwa

  Sędziowie Trybunału uznali, że Polska powinna była poinformować Komisję Europejską o prowadzonych pracach nad ustawą i skonsultować z nią zapisy, a zatem notyfikacja była wymagana. A to może otwierać drogę do roszczeń wobec skarbu państwa przez poszkodowane firmy.

  Trybunał nie oceniał natomiast dziś, czy ustawa o grach hazardowych jest zgodna z unijnym prawem. Przewiduje ona między innymi likwidację hazardu o automatach o niskich wygranych poza kasynami i zakaz urządzania wideo-loterii. Przeciwko ustawie protestowało lobby hazardowe, które wskazywało na zapisy preferujące polskie firmy, utrudniające tym samym działalność hazardową w naszym kraju zagranicznym firmom.

  Na niekorzystne zapisy poskarżyli się w Komisji Europejskiej operatorzy i producenci urządzeń rozrywkowych. Jeśli skarga okaże się zasadna, urzędnicy wezmą pod lupę ustawę hazardową i jeśli później Trybunał podzieli te argumenty, Polsce grożą wysokie kary finansowe.

 3. Na górnej półce w piwnicy,
  kisili się dekownicy
  i chociaż byli mali,
  do wielkich dzieł dojrzewali.
  Tam zadziwiając brawurą,
  w oparciu o słój z konfiturą
  wśród warzyw bronili swych racji
  w głębokiej konspiracji.
  Zatęchli i zakurzeni
  dziś dziwą się Zbawcy ”
  POwiedz Tusku, POwiedz kochany
  ach cóż to na dworze łomocze
  z bólem to mówię, mój drogi Donku
  To taczka za oknem turkocze.

  Już jadą PO ciebie robotnik i student
  i ci co z Irlandii zjechali
  jadą PO ciebie emeryt, rencista
  i ci co „żyją” za trzysta.

  Pakuj mi Tusku swoje walizki
  bo czuję koniec już bliski
  i helikopter POżycz od Bronka
  bo do drzwi wali już stonka

  U Łukaszenki jestem spalony
  u Kadafiego też załatwiony
  ruszaj do Peru, wyjdźmy z ukrycia
  w ostatnia wycieczkę życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.