Wyrok TSUE uderza w firmy hazardowe z Gibraltaru

Prawo hazardowe
Bartosz 12:46 14/06/2017

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca 2024

Niekorzystny wyrok Trybunału Unii Europejskiej dla firm hazardowych z siedzibą na Gibraltarze. Sędziowie orzekli, że zagwarantowana przez prawo Wspólnoty zasada swobodnego świadczenia usług nie ma zastosowania pomiędzy tym terytorium a Wielką Brytanią.

Trzy lata temu Wielka Brytania uszczelniła system podatkowy od gier hazardowych. Prawo objęło wszystkie strony internetowe, które mają siedziby za granicą, a oferują hazard mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Poprzedni system przewidywał, że jedynie usługodawcy mający siedzibę w Zjednoczonym Królestwie są zobowiązani do zapłaty podatków. To wykorzystywały firmy bukmacherskie zarejestrowane na Gibraltarze, gdzie obciążenia fiskalne nie przekraczały jednego procenta dochodu.

Stowarzyszenie firm hazardowych zarejestrowanych na Gibraltarze – The Gibraltar Betting and Gaming Association Ltd. – poskarżyło się do sądu w Wielkiej Brytanii, że nowe angielskie prawo jest sprzeczne z unijną zasadą swobodnego świadczenia usług. Sędziowie poprosili Trybunał UE w Luksemburgu, by ten rozstrzygnął spór. Unijny sąd ogłosił dziś, że świadczenie usług przez podmioty mające siedzibę na Gibraltarze na rzecz osób mieszkających w Zjednoczonym Królestwie stanowi w świetle prawa sytuację, w której wszystkie elementy ograniczają się do obrębu jednego państwa członkowskiego.

Trybunał przyznał, że Gibraltar nie wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa, ale władze w Londynie w tym wypadku mogły wprowadzić taką regulację podatkową.

Wiele krajów unijnych walczy z firmami hazardowymi unikającymi płacenia podatków. W Polsce Ministerstwo Finansów na początku roku wprowadzając podobne zmiany szacowało, że budżet państwa na działalności bukmacherów nieposiadających licencji traci nawet 700 milionów złotych rocznie.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL