Wyścigi konne, czyli zapomniana geneza zakładów bukmacherskich

Dzisiejszy świat zakładów bukmacherskich obraca się wokół najpopularniejszych światowych dyscyplin, takich jak: piłka nożna, siatkówka oraz koszykówka. Tym samym z ofert wielu bukmacherów zniknęły zakłady, które kiedyś stanowiły kluczowy fundament całej branży.

Mowa oczywiście o wyścigach konnych, czyli jednej z najstarszych dyscyplin świata. Jak wygląda obecny status gonitw i gdzie można je obstawiać? Niektórzy pasjonaci obstawiania mogą być zdziwieni faktem, że idea zakładów bukmacherskich narodziła się właśnie na torach przeznaczonych do organizowania gonitw. Jednak wbrew pozorom nie ma w tym nic zaskakującego.

Trzeba bowiem pamiętać, iż wyścigi konne były niegdyś najpopularniejszą dyscypliną sportową. Ich geneza sięga czasów starożytnych, a szczyt popularności przypada na okres XVIII-XX wieku. Według zachowanych przekazów historycznych to właśnie w XVIII-wiecznej Wielkiej Brytanii narodziła się nowa tradycja. Polegała ona na tym, że widzowie oglądający gonitwy stawiali pieniądze na zwycięstwo wybranego dżokeja. Z czasem na trybunach zaczęły pojawiać się osoby, które w profesjonalny sposób przyjmowały takie zakłady. Takich ludzi należy uznać za prekursorów obecnych bukmacherów.

Wyścigi konne w Polsce – zapomniana tradycja.

Do dzisiaj wyścigi konne cieszą się ogromną popularnością na Wyspach. To właśnie na brytyjskich torach są organizowane najbardziej prestiżowe gonitwy. Tym samym obstawianie takich wyścigów stanowi niezwykle popularną rozgrywkę w całej Wielkiej Brytanii. Jeżeli chodzi o inne europejskie kraje, sporą renomę zyskały również gonitwy organizowane we Francji.

W Polsce „złoty okres” wyścigów konnych bez wątpienia przypadał na czasy PRL-u. Wtedy władze zakazały obywatelom uczestnictwa w jakiejkolwiek formie hazardu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły były wyścigi konne, gdyż tutaj każdy mógł typować zwycięzców poszczególnych gonitw. Nic więc dziwnego, że na polskich torach pojawiało się mnóstwo pasjonatów tej dyscypliny.

Obecnie największe obiekty tego typu to: Tor na warszawskim Służewcu; Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice; Hipodrom Sopot. Czy dzisiaj można jeszcze obstawiać wyścigi konne?Choć obecna popularność wyścigów konnych jest zdecydowanie niższa, gonitwy wciąż są regularnie organizowane. Z tego względu amatorzy obstawiania ciągle mogą typować poszczególne wyścigi. Przez długi czas takie zakłady były przyjmowane jedynie w stacjonarnych punktach zlokalizowanych bezpośrednio na terenie danego toru.

Na szczęście ta niekorzystna tendencja zaczyna się powoli zmieniać. Od pewnego czasu nawet firma STS, czyli największy polski bukmacher, umożliwia obstawianie wyścigów konnych online. Co ciekawe, formuła tych zakładów uległa rozszerzeniu. Obecnie gracze mogą obstawiać nie tylko zwycięzców poszczególnych gonitw, ale i wyniki rywalizacji pomiędzy wybranymi dżokejami (zakłady typu „kto lepszy?”).

Ponadto firma oferuje początkującym graczom kod promocyjny STS oraz atrakcyjne bonusy bukmacherskie. Dlatego wszystkie pełnoletnie osoby mogą spróbować swoich sił w tej historycznej formie rozrywki.Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany.

STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *