Wzrost e-sportu do sektora o wartości 1 miliarda dolarów

Z małej niszy E-sport przekształcił się w pokaźną branżę, biznes o wartości miliardów dolarów, który teraz przyciąga wielu inwestorów. Ogólnoświatowa widownia e-sportu osiągnęła 474 miliony widzów i przewiduje się, że do 2024 r. zyska ponad 577 milionów widzów. W tym artykule Uplatform omówi szybki wzrost rynku.

Początek

E-sport to dziś pasja, duże pieniądze i wielki biznes. Początki były jednak stosunkowo skromne. W październiku 1972 roku rozpoczęła się od Spacewars – gry o kierowaniu statkiem kosmicznym i zestrzeliwaniu wroga. Było to wydarzenie organizowane przez University of Stanford, gdzie studenci z wielu dyscyplin rywalizowali w bitwie.

Kolejnym ważnym wydarzeniem, które miało największy wpływ na rozwój e-sportu, był rok 1980. Atari zorganizowało zawody Space Invaders – wydarzenie to znane jest jako pierwszy turniej gier wideo na dużą skalę. Innym ważnym wydarzeniem był turniej Nintendo World Championships, który odbył się w 1990 roku. Za pierwsze miejsce zwycięzca wygrał 10 000 dolarów, samochód, 40-calowy telewizor i złote trofeum.

W ciągu ostatnich lat gry online, takie jak League of Legends, Starcraft II Blizzarda, Riot Games i wiele innych, przyciągnęły znaczną publiczność, z milionami uczestników i widzów. Oczekuje się, że rosnący sektor e-sportu osiągnie wielkość rynku 5,1 mld USD do 2028 r., według Emergen Research.

Pandemia i kolejne blokady spowodowały odwołanie ważnych wydarzeń sportowych; dzięki temu wiele bukmacherów zaczęło oferować opcje zakładów na e-sporty jako alternatywę, w wyniku czego cała branża urosła o ponad 170 procent, a w 2022 roku można spodziewać się jeszcze większego sukcesu.

Widzowie e-sportowi

Dzięki bardzo oddanej młodej publiczności, Esports, który zaczynał jako gry wideo tworzone głównie jako hobby dla nastolatków, ma teraz bardziej zróżnicowaną bazę klientów, z ponad 4 procentami obstawiających i 30 procentami widzów.

W zdominowanej przez mężczyzn niszy, takiej jak Esports, jest to godne pochwały, a sądząc po statystykach Uplatform, odsetek kobiet obstawiających e-sporty przekroczy w najbliższej przyszłości 15%.

Dalszy przegląd statystyk Uplatform wskazuje, że większość obstawiających e-sporty jest w wieku (23-25 ​​lat), ale ludzie w innym wieku stopniowo przyzwyczajają się do gry, a ponad połowa entuzjastów e-sportu pochodzi z regionu Azji i Pacyfiku.

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele gier e-sportowych, kilku zdołało przyciągnąć międzynarodową uwagę i są teraz prezentowane w turniejach gier.

Oto kilka gier, które osiągnęły ten poziom sukcesu:

 • Gry FPS, takie jak CS:GO, Call of Duty i Apex Legends.
 • Gry wieloosobowe na arenie bitew online (MOBA), takie jak League of Legends i Dota 2.
 • Gry myśliwskie, takie jak Mortal Kombat, Super Smash Bros, Street Fighter V i Brawlhalla.
 • Gry sportowe, takie jak FIFA, Rocket League i Madden.
 • Inne gry, takie jak gry karciane i strategie czasu rzeczywistego.
 • Najpopularniejsze gry e-sportowe to CS:GO, Dota 2 i League of Legends.

W ciągu ostatniego roku Uplatform odnotował znaczny wzrost liczby aktywnych graczy w League of Legends. Uplatform zauważył również, że wraz z najnowszą wersją Age of Empires gracze zaczynają bardziej przyswajać sobie grę.

Top 10 najbardziej oczekiwanych wydarzeń e-sportowych na lata 2022-2023

Oto lista nadchodzących wydarzeń e-sportowych, na które czekamy:

 • Mistrzostwa LCS 2022 – z przybliżoną średnią oglądalnością 123000 i ponad 17 milionami godzin oglądania.
 • Igrzyska Azjatyckie 2022 – z uczestnikami z ponad 40 krajów na różnych kontynentach.
 • League of Legends World Championship 2022 – z ogromną pulą nagród w wysokości 2,2 miliona dolarów.
 • 2022 Asia Pacific Predator League – z pulą nagród 400 000 $.
 • 2022 The International 11 – 18 drużyn będzie walczyło o pulę nagród 500 000 $.
 • Valorant Champions 2022 – z przybliżoną godziną oglądania ponad 176 milionów dolarów i łączną pulą nagród 3,6 miliona dolarów.
 • PUBG Global Championship 2022 – ma 32 drużyny z różnych kontynentów, z czego 18 pochodzi z Azji.
 • Hearthstone World Championship 2022 – 16 drużyn będzie walczyć o pulę nagród w wysokości 50 000 $.
 • Dreamhack 2022: Atlanta
 • Dreamhack Zima 2022

Sam rozmiar tych gier wskazuje na ekspansję branży i sugeruje świetlane perspektywy na przyszłość. Dlatego operatorzy rozważający rozszerzenie swoich zakładów sportowych muszą nadal uwzględniać opcje zakładów e-sportowych, w czym Uplatform może pomóc, dostarczając ponad 60 e-sportów i gier, 9500 wydarzeń przedmeczowych i na żywo oraz ponad 300 rynków zakładów.

Esport zapewnia entuzjastom gier szerszy wybór. Zainteresowanie e-sportami pokolenia Z i milenialsów rośnie, a możliwości obstawiania zakładów stają się niezbędnym dodatkiem do ich platform. W wyniku ogromnej ekspozycji i zainteresowania dużymi turniejami, rynek zyskuje obecnie uwagę różnych grup demograficznych i szybko staje się najbardziej lukratywnym finansowo rynkiem na świecie.

Na podstawie focusgn.com

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.