Z nowego badania Spelinspektionen wynika, iż to młode osoby doświadczają „zbyt dużo gry”

Badania i Raporty
Wiktor Czerwiński 14:10 11/10/2024

Ostatnia aktualizacja: 11 października 2024

Szwedzki Urząd Hazardowy – Spelinspektionen przeprowadził badania z których wynika, iż największą grupą, która doświadczyła, że ​​grała zbyt dużo w ciągu 12 miesięcy, są osoby w wieku 18–29 lat (16%). Drugą co do wielkości grupą są osoby w wieku 30–49 lat (7%).

Dane pochodzą z badania Enkät: Allmänheten om spel 2023.

Największą grupą, która uważała, że ​​grała zbyt dużo o pieniądze w okresie 12 miesięcy, są osoby w wieku 18–29 lat (16 procent). Drugą co do wielkości grupą są osoby w wieku 30–49 lat (7 procent).

Tło

Enkätfabriken przeprowadziła w imieniu Spelinspektionen ankietę wśród osób w wieku 18 lat i starszych mieszkających w Szwecji na temat ich nawyków związanych z hazardem. Kwestionariusz został przygotowany przez Spelinspektionen i był wykorzystywany głównie w poprzednich dochodzeniach przeprowadzonych w imieniu Spelinspektionen. Badanie ma charakter ilościowy i zostało przeprowadzone w listopadzie 2023 roku.

Realizacja

Badanie zostało przeprowadzone poprzez panel internetowy przy pomocy Norstat, którym administruje Enkätfabriken. Rekrutacja Norstat odbywa się w dużej mierze losowo, drogą telefoniczną, co gwarantuje reprezentatywność panelistów i wysoką jakość zebranych danych. Pytanie przesiewowe zostało zadane tak, aby w ankiecie awansowali jedynie respondenci, którzy grali przynajmniej raz w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. W badaniu wzięło udział ogółem 1538 respondentów, z czego 1143 respondentów gra online przynajmniej raz na kwartał.

Ważenie

Respondenci pochodzą z panelu i składają się z reprezentatywnej próby. Ponieważ na początku ankiety zadano pytanie przesiewowe, przy wyborze osób, które przejdą do dalszej części ankiety, pojawiają się uprzedzenia. Dlatego dane ważono ze względu na płeć, wiek i region (NUTS-2). Jeśli nie określono inaczej, podaje się wynik ważony.

Podsumowanie – Nawyki związane z grami

Spośród wszystkich respondentów 41% grało w ciągu ostatniego tygodnia. Oznacza to wzrost w porównaniu z poprzednimi pomiarami z lat 2022 i 2021. Mężczyźni w zeszłym tygodniu grali w większym stopniu w porównaniu do kobiet, a większy odsetek respondentów, którzy grali w zeszłym tygodniu, to osoby w wieku 50 lat i starsze. Najczęściej gra się raz/kilka razy w tygodniu, a następnie raz w miesiącu.

Loterie i gry liczbowe to najczęstsze formy hazardu, w które respondenci grali w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Porównując obie płcie, można zauważyć wyraźną różnicę: mężczyźni w większym stopniu odpowiadają, że obstawiali sport (a nie kłus) w porównaniu z kobietami.

Najważniejszą rzeczą dla respondenta podczas gry jest prawdopodobieństwo wygranej, a następnie wysokość zakładu/ceny. Głównymi powodami, dla których respondent gra, są zabawa, rozrywka, a następnie prawdopodobieństwo wygranej.

Problemy z hazardem

Zaledwie 1 na 10 osób odpowiada twierdząco na pytanie, czy czuł, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zagrał za dużo. Większy odsetek osób, które odpowiedziały twierdząco, jest w młodszej grupie wiekowej 18-29 lat. Wśród respondentów, którzy grają niemal codziennie, 47% odpowiada na to pytanie twierdząco. Większość wie, że można wykluczyć się z gier na stronie Spelpaus, ale nie skorzystała z tego, po czym 4% skorzystało z Spelpaus. Ci, którzy grają prawie codziennie, korzystają z serwisu w większym stopniu niż ci, którzy grają rzadziej.

Podsumowanie  – Informacje o firmach hazardowych i szwedzkiej licencji hazardowej

Większość (69%) uważa, że ​​firmy hazardowe w Szwecji biorą odpowiedzialność za problemy związane z hazardem, co stanowi nieco wyższy odsetek w porównaniu z poprzednimi badaniami. Jeśli chodzi o pytanie, jak dobrze różne cechy opisują rynek gier hazardowych, wyższy odsetek dobrze lub bardzo dobrze odpowiada na cechę „rozrywka”, następnie „bezpieczny”, a następnie niezawodny. Piąta uważa, że ​​cecha „zdrowy” dobrze lub bardzo dobrze opisuje rynek gier hazardowych.

Większość nie wie, że od 1 stycznia 2019 r. w Szwecji obowiązują nowe przepisy dotyczące gier hazardowych. Im częściej respondent gra, tym lepiej zna przepisy, przy czym 77% osób uprawiających hazard niemal codziennie wie, że Szwecja przyjęła nowe przepisy dotyczące gier hazardowych.

Zdecydowana większość nie wie, w jaki sposób może sprawdzić, czy firma/strona hazardowa posiada szwedzką licencję na hazard, czy nie. Jednak ci, którzy grają niemal codziennie, wiedzą, jak to dostrzec, w większym stopniu niż ci, którzy grają rzadziej. 40% odpowiada, że ​​według nich gra w firmie hazardowej posiadającej szwedzką licencję hazardową ma zalety, ale z drugiej strony około połowa odpowiada na pytanie „nie wiem”. Prawie połowa uważa, że ​​szwedzka branża hazardowa bierze na siebie wystarczającą odpowiedzialność społeczną.


Pełen 85 stronicowy raport, pełen wykresów i tabel, w języku szwedzkim, dostępny jest do pobrania tutaj.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL