Ostatnia aktualizacja: 11 października 2024
Szwedzki Urząd Hazardowy – Spelinspektionen przeprowadził badania z których wynika, iż największą grupą, która doświadczyła, że grała zbyt dużo w ciągu 12 miesięcy, są osoby w wieku 18–29 lat (16%). Drugą co do wielkości grupą są osoby w wieku 30–49 lat (7%).
Dane pochodzą z badania Enkät: Allmänheten om spel 2023.
Największą grupą, która uważała, że grała zbyt dużo o pieniądze w okresie 12 miesięcy, są osoby w wieku 18–29 lat (16 procent). Drugą co do wielkości grupą są osoby w wieku 30–49 lat (7 procent).
Tło
Enkätfabriken przeprowadziła w imieniu Spelinspektionen ankietę wśród osób w wieku 18 lat i starszych mieszkających w Szwecji na temat ich nawyków związanych z hazardem. Kwestionariusz został przygotowany przez Spelinspektionen i był wykorzystywany głównie w poprzednich dochodzeniach przeprowadzonych w imieniu Spelinspektionen. Badanie ma charakter ilościowy i zostało przeprowadzone w listopadzie 2023 roku.
Realizacja
Badanie zostało przeprowadzone poprzez panel internetowy przy pomocy Norstat, którym administruje Enkätfabriken. Rekrutacja Norstat odbywa się w dużej mierze losowo, drogą telefoniczną, co gwarantuje reprezentatywność panelistów i wysoką jakość zebranych danych. Pytanie przesiewowe zostało zadane tak, aby w ankiecie awansowali jedynie respondenci, którzy grali przynajmniej raz w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. W badaniu wzięło udział ogółem 1538 respondentów, z czego 1143 respondentów gra online przynajmniej raz na kwartał.
Ważenie
Respondenci pochodzą z panelu i składają się z reprezentatywnej próby. Ponieważ na początku ankiety zadano pytanie przesiewowe, przy wyborze osób, które przejdą do dalszej części ankiety, pojawiają się uprzedzenia. Dlatego dane ważono ze względu na płeć, wiek i region (NUTS-2). Jeśli nie określono inaczej, podaje się wynik ważony.
Podsumowanie – Nawyki związane z grami
Spośród wszystkich respondentów 41% grało w ciągu ostatniego tygodnia. Oznacza to wzrost w porównaniu z poprzednimi pomiarami z lat 2022 i 2021. Mężczyźni w zeszłym tygodniu grali w większym stopniu w porównaniu do kobiet, a większy odsetek respondentów, którzy grali w zeszłym tygodniu, to osoby w wieku 50 lat i starsze. Najczęściej gra się raz/kilka razy w tygodniu, a następnie raz w miesiącu.
Loterie i gry liczbowe to najczęstsze formy hazardu, w które respondenci grali w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Porównując obie płcie, można zauważyć wyraźną różnicę: mężczyźni w większym stopniu odpowiadają, że obstawiali sport (a nie kłus) w porównaniu z kobietami.
Najważniejszą rzeczą dla respondenta podczas gry jest prawdopodobieństwo wygranej, a następnie wysokość zakładu/ceny. Głównymi powodami, dla których respondent gra, są zabawa, rozrywka, a następnie prawdopodobieństwo wygranej.
Problemy z hazardem
Zaledwie 1 na 10 osób odpowiada twierdząco na pytanie, czy czuł, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zagrał za dużo. Większy odsetek osób, które odpowiedziały twierdząco, jest w młodszej grupie wiekowej 18-29 lat. Wśród respondentów, którzy grają niemal codziennie, 47% odpowiada na to pytanie twierdząco. Większość wie, że można wykluczyć się z gier na stronie Spelpaus, ale nie skorzystała z tego, po czym 4% skorzystało z Spelpaus. Ci, którzy grają prawie codziennie, korzystają z serwisu w większym stopniu niż ci, którzy grają rzadziej.
Podsumowanie – Informacje o firmach hazardowych i szwedzkiej licencji hazardowej
Większość (69%) uważa, że firmy hazardowe w Szwecji biorą odpowiedzialność za problemy związane z hazardem, co stanowi nieco wyższy odsetek w porównaniu z poprzednimi badaniami. Jeśli chodzi o pytanie, jak dobrze różne cechy opisują rynek gier hazardowych, wyższy odsetek dobrze lub bardzo dobrze odpowiada na cechę „rozrywka”, następnie „bezpieczny”, a następnie niezawodny. Piąta uważa, że cecha „zdrowy” dobrze lub bardzo dobrze opisuje rynek gier hazardowych.
Większość nie wie, że od 1 stycznia 2019 r. w Szwecji obowiązują nowe przepisy dotyczące gier hazardowych. Im częściej respondent gra, tym lepiej zna przepisy, przy czym 77% osób uprawiających hazard niemal codziennie wie, że Szwecja przyjęła nowe przepisy dotyczące gier hazardowych.
Zdecydowana większość nie wie, w jaki sposób może sprawdzić, czy firma/strona hazardowa posiada szwedzką licencję na hazard, czy nie. Jednak ci, którzy grają niemal codziennie, wiedzą, jak to dostrzec, w większym stopniu niż ci, którzy grają rzadziej. 40% odpowiada, że według nich gra w firmie hazardowej posiadającej szwedzką licencję hazardową ma zalety, ale z drugiej strony około połowa odpowiada na pytanie „nie wiem”. Prawie połowa uważa, że szwedzka branża hazardowa bierze na siebie wystarczającą odpowiedzialność społeczną.
Pełen 85 stronicowy raport, pełen wykresów i tabel, w języku szwedzkim, dostępny jest do pobrania tutaj.
""W związku z tym kwestię jakiegokolwiek uwolnienia rynku określiła jako katastrofalną w skutkach, wskazując przede wszystkim na potencjalny brak zahamowań wobec kierowania oferty hazardowej do osób nieletnich czy podwyższone ryzyko uzależnień" Czyli nowa Pani prezes jest za utrzymaniem monopolu państwa, zamknięciem go dla biznesu i wyłącznym goleniem frajerów u monopolisty pod płaszczykiem jakże szczytnej ochrony graczy, ale jednocześnie reklamując marzenia w lotto, w ogóle nie cukierkowe reklamy gierek, oraz największy rak, jakim są zdrapki. Zamiast rozpocząć dyskusję nad wypracowaniem przepisów, które w sposób odpowiedzialny dopuściłyby do rynku podmioty prywatne, lepiej chronić ciepłe posadki monopolisty. To ma być przyszłość UE? Epatowanie tym przekazywaniem środków na wsparcie kultury i sportu jest już dosłownie na każdym kroku. Jako spółka skarbu państwa, jesteście ZOBLIGOWANI do tego wsparcia - wynika to wprost z przepisów i doskonale o tym wiecie, ale dalej leci ten PR niskich lotów, jaki to wspaniały jest totalizator... Totalizator nie daje niczego za darmo i z własnej woli - dlaczego nie przekażecie większej kwoty z własnych zysków, niż wynikająca z przepisów? Dlaczego gloryfikujecie przekazane kwoty i trąbicie o rekordach? Przecież one wprost wynikają z coraz większej ilości graczy, którzy zostawiają swoje pieniądze w lotto, czy też w tym przestarzałym kasynie, jedynym prawilnym z jedynym słusznym kontentem gier od Playtecha? To jedynie oznacza, że coraz więcej Polaków gra, coraz więcej Polaków się uzależnia i coraz więcej Polaków zostawia coraz większe kwoty, ale to jest w porządku, bo zostawiają w "chroniącym graczy monopolistycznym molochu" jakim jest totalizator. Naprawdę? Absurd i hipokryzja odziana w szaty frazesów nieoddających prawdziwych realiów, a jedynie chroniąca aktualny i jakże chory stan."
"zakaz reklamy TS !!!! Obchodzą zakaz reklamy !!!! Powinna być kara , dokładnie taka sama jak dla Poczta Polska"
"No i co nowi milionerzy? Wygraliście po jednej bańce, dane Wam niczym ochłap przyznany przez tzw. Totalizatora Sportowego w nagrodę dla frajerów. ON tzw. TS ma ze sportem tyle wspólnego co poranne oddanie m…zu. Kolejne losowania będą, aż do kolejnej kumulacji realizowanej na konkretne „zamówienie! Porzućcie wszelką nadzieję na wygraną. Nie macie szans z mistrzami oszustw! Zastanówcie się, dlaczego zlikwidowali tzw. Komisję Społeczną? Po to, aby popuścić wszelkie moralne hamulce."
"Panstwo niema nic z Kasyn online jak rowniez niema nic z Kasyn legalnych ... jedynie co mieli bardzo duzo pieniedzy to bylo z podatku POG gdy byly automaty ogolnodostepne na rynku wtedy kazdy placil OOG od automatu zatrudnial ludzi wynajmowal lokale wsztstko zistawalo w Polsce ,niestety ci skurwysyny wola nie miec nic aby nie zostawalo w kraju .."
"Konkretna debata. - za duży podatek dla bukmacherów - uwolnić kasyna on line żeby była nad nimi kontrola. Oprócz jednego Pana który bronił „ fikcyjnego monopolu „ na zlecenie Toto."