Za reklamę ruletki jest kara

Artykuły Prawo hazardowe
Marek 29/03/2012

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2024

Gazeta Prawna: Podmioty prowadzące działalność gospodarczą powinny uwzględniać ograniczenia związane z reklamą i promocją hazardu.

Taki wniosek płynie z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską (nr 2254/12). Okazuje, się, że organizatorzy zamkniętych imprez, podczas których istnieje możliwość wzięcia udziału w pokazowej grze w ruletkę, ale bez wygranych pieniężnych czy rzeczowych, łamią zakaz reklamy hazardu. Naruszenie zakazu zagrożone jest dotkliwymi sankcjami karnymi skarbowymi.

Ministerstwo wyjaśniło, że naruszeniem przepisów o zakazie reklamy i promocji hazardu określonego w art. 29 ustawy o grach hazardowych (Dz.U. z 2009 r. nr 201, poz. 1540 z późn. zm.) będzie w szczególności umieszczenie na stronach internetowych lub w innych publicznie dostępnych miejscach symboli przedstawiających przedmioty powszechnie kojarzone z poszczególnymi grami losowymi, np. pokerem lub grą w ruletkę. To samo dotyczy odwoływania się (bez względu na zamiar) przez nazwę usługi do skojarzeń odbiorców, jakie są związane z oznaczeniami usług w zakresie gier hazardowych oraz podmiotów je świadczących. MF nie planuje zmiany tych przepisów.

Resort poinformował też, że kontrolę przestrzegania przepisów o grach hazardowych sprawuje Służba Celna. W 2011 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili 11 362 kontrole w obszarze gier hazardowych, stwierdzając 1750 różnych nieprawidłowości. Wynikiem kontroli było także wszczęcie 151 dochodzeń oraz nałożenie kar grzywny w drodze mandatu w 59 sprawach w związku z naruszeniem zakazu reklamy i promocji gier.

Magdalena Majkowska, Gazeta Prawna

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Janek

10:45
29/03/2012

o rany !!!! dzisiaj zabiorę swojemu dziecku wszystkie kostki do gry z różnych gier - Chińczyka i innych... karty też jakieś ma - toć to chyba reklama gry w karty... A w sklepie z zabawkami na wystawie jest mała ruletka plastikowa dla dzieci - powiem w sklepie, aby spalili, bo za tę reklamę hazardu będą dotkliwe sankcje karne.... No i do roboty.... do 67 jeszcze sporo zostało, ale nie wiem czy dożyję, jeżeli przepisy dotyczące każdej dziedziny życia są tak dogłębnie przemyślane i sensowne.

k2a

11:25
30/03/2012

oczywiscie sa tacy ktorych ustawa z dnia 2009 nie dotyczy: http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,10436354.html

xxx

14:01
30/03/2012

Wynika z tego że nasze Państwo robi z nas debili i uważa że jak ktoś z nas zobaczy karty czy kości to od razu sie uzależni i wpadnie w szpony hazardu i to oni musza zadecydoac za nas ( jak zawsze ostatnio )Jesteśmy dorosłymi ludzmi sami potrafimy zdecydować co jest złe a co dobre każdy może wyjść z takiej imprezy i nie grać jeżeli uważa że może go to doprowadzić do nałogu hazardu. Takie głupoty to tylko w Polsce komu to przeszkadza ze ktoś sobie zagra w karty na imprezie zamkniętej? Jak bedzie chciał to i tak zagra w necie na zagnicznych tronach i znów kase leci poza nasze granice to jest debilizm.
E-PLAY.PL