Zagraniczne media o fenomenie polskiego pokera

Poker
Marek 15/04/2015

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2015

Na stronie magazynu ,,All-In” ukazał się ciekawy artykuł pod wymownym tytułem ,,Poland poker power”. Bruno Beidacki przyjrzał się fenomenowi pokera w Polsce. Już na początku pisze, że nie jest zaskoczeniem fakt, iż niektóre kraje doświadczają niezwykłego wzrostu pokerowego. A to wszystko za sprawą ery, w której żyjemy- informacji i technologii.

,,Polscy pokerzyści nigdy nie mieli w przeszłości wielkich sukcesów w międzynarodowych turniejach. Dopiero w tej dekadzie ten kraj z Europy Wschodniej zaczął wydawać pokerzystów błyszczących na największych turniejach na całym świecie. Prawdą jest, że Polska ma tylko czterech pokerzystów, którzy zarobili 1 milion dolarów, ale ostatnie wyniki pokazują, że to się zmienia. Chcecie dowodów? Jeśli czterech graczy z 1 milionem dolarów nie wydaje się dużą liczbą, to zobaczcie, że na początku 2014 roku mieli tylko jednego gracza z takim wynikiem. Poprawa jest zauważalna”- pisze Beidacki.

Dziennikarz przypomina, że do 2013 roku tylko kilku polskich pokerzystów osiągnęło stoły finałowe takich serii jak EPT i WPT. Jednak żaden z naszych reprezentantów nigdy nie wygrał tych prestiżowych turniejów. ,,W maju 2013 roku, Jakub Michalak wygrał ISPT na Wembley i zgarnął $560,000. Nie wiedział, że jego tytuł był początkiem dobrych rezultatów”- czytamy w artykule. Później na pokerowej scenie pojawiła się obecnie największa gwiazda pokera w Polsce- Dominik Pańka., który ,,mając 22 lata pojechał na PCA, czyli turniej z wpisowym wyższym [$10,300- WP] niż jego wygrane w poprzednich turniejach w tamtym czasie. To go nie onieśmieliło i wygrał zgarniając ponad 1,4 miliona dolarów. A to był tylko początek”. W kolejnych miesiącach doszło do tego zwycięstwo w high rollerze na EPT Deauville, 11. miejsce na EPT Barcelona i ostatnio 3. miejsce na EPT Malta.

Ale Dominik to nie jedyny jasny punkt na pokerowej mapie Polski. Niedawny turniej na Malcie pokazał, że tuż za jego plecami już czają się Dimitrij Urbanowicz (4 wygrane turnieje na EPT Malta, wygrał tam prawie $800,000) i Piotr Franczak (3 stoły finałowe na EPT Malta, wygrał tam w sumie $250,000).

,,Bez wątpienia, polscy pokerzyści zdominowali EPT Malta. Czy to był przypadek? Szczęście? A może to stanie się normą, że Polska gwałtownie zostanie potęgą? Ten kraj szybko zyskuje rozpoznawalność dzięki temu, że daje wspaniałych, młodych pokerzystów, ale musimy poczekać zanim złożymy tamta deklarację”- kończy Beidacki.

Źródło: WolnyPoker na podstawie „Poland poker power”, All-In Magazine

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL