Zarzuty dotyczące prania pieniędzy w iGaming na Malcie

Ostatnia aktualizacja: 3 stycznia 2023

Malta przez dziesięciolecia nie była zbytnio obecna na mapie świata, ponieważ była znana głównie jako mała wyspa turystyczna w Europie. Malta postanowiła zmienić swój globalny wizerunek i sytuację finansową, decydując się na objęcie branży hazardu online na początku 2000 roku.

Malta stała się pierwszym państwem Unii Europejskiej (UE), które uregulowało hazard online i utworzyło Malta Gambling Authority (MGA), która jest obecnie jednym z najbardziej szanowanych organów regulujących hazard na świecie.

MGAOperatorzy kasyn przybyli z Makau, aby uzyskać zarejestrowaną licencję na gry, ponieważ umożliwiłaby tym operatorom prowadzenie zagranicznych kasyn online w całej Europie dzięki licencji maltańskiej. Malta miała tylko dwie licencje na gry w 2000 r., które zezwalały na usługi gier. Jednak liczba ta wzrosła do 300 licencji na gry w 2018 roku.

Branża kasyn online wygenerowała 1,4 miliarda dolarów wpływów podatkowych na Malcie w 2019 roku. Patrząc z perspektywy, jest to ponad 12 procent maltańskiego PKB.

Mafia i zarzuty prania pieniędzy

Niektóre z największych marek hazardowych na świecie mają licencje na gry od MGA. Najlepsze marki, takie jak William Hill, Ladbrokes, Unibet, Paddy Power i GC Sports, mają licencje MGA. Branża gier hazardowych online stworzyła również tysiące miejsc pracy na Malcie, ponieważ ci zagraniczni operatorzy gier otworzyli biura i założyli bazę na Malcie.

Chociaż sytuacja wyglądała dobrze w branży gier hazardowych online na Malcie, ostatnie zarzuty rzuciły cień na branżę hazardową na Malcie. Raporty sugerowały, że wiele licencjonowanych kasyn online na Malcie było częścią rakiety prania brudnych pieniędzy prowadzonej przez Cosa Nostra.

Cosa Nostra to sycylijska mafia, która rzekomo celowała w licencjonowane kasyna na Malcie, aby umyć brudne pieniądze dla mafii i oczyścić je. Raporty sugerują, że ponad 74 miliony dolarów zostało wypranych przez RaiseBet24.com w imieniu mafii.

W 2017 roku sygnalista przedstawił szereg takich zarzutów, a dalsze dochodzenie w tej sprawie wykazało, że MGA wielokrotnie naruszyła procedury dotyczące gier hazardowych w latach 2012–2014. odbywa się w licencjonowanych kasynach.

Malta ma możliwość zdystansowania się od rynku gier hazardowych online lub wprowadzenia znaczących zmian w swoich przepisach dotyczących gier, aby udowodnić, że wszystkie te domniemane luki zostały właściwie wyeliminowane.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL