Zarzuty za pokera

Poker
Marek 28/02/2012

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2012

24kurier.pl: Prawie stu uczestników urodzinowej zabawy zorganizowanej w październiku ubiegłego roku w szczecińskim klubie Ceremonia usłyszało zarzuty dotyczące uczestnictwa w nielegalnym turnieju pokera. Zdaniem funkcjonariuszy szczecińskiej Izby Celnej, ich wyjaśnienia potwierdziły, że w trakcie imprezy złamano prawo.

 

 

Postępowanie dotyczące najsłynniejszej w Polsce partii pokera nie jest jeszcze zakończone. Prowadzący śledztwo funkcjonariusze Izby Celnej mają jeszcze do przesłuchania kilkunastu świadków. Jak się dowiedzieliśmy, większość z kilkudziesięciu osób, które już złożyło wyjaśnienia przyznało się do udziału w nielegalnym turnieju pokera. Część podejrzanych złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej. Oznacza to, że (o ile sąd przystanie na ich propozycje) na ławie oskarżonych w przyszłym procesie zasiądzie mniej osób niż się spodziewano. Osoby, które dobrowolnie poddadzą się karze zostaną bowiem skazane na karę grzywny bez przeprowadzania rozpraw w sądzie. Poza tym nie znajdą się w rejestrze skazanych.

– To jest o tyle ważne, że większość uczestników turnieju, to ludzie młodzi – tłumaczy Monika Woźniak-Lewandowska, rzecznik prasowy Urzędu Celnego.

Ponad stu podejrzanych w tej sprawie, to w większości goście zaproszeni do pubu Ceremonia na urodzinową imprezę. Główną atrakcją wieczoru, oprócz 12-kilogramowego tortu, miał być turniej pokera. Uczestnicy przyjęcia nie zdawali sobie sprawy, że popełniają przestępstwo. Tłumaczyli później, że przyszli się zabawić we własnym gronie. Poza tym nie grali na pieniądze, tylko na tzw. punkty rankingowe – nagrodą dla zwycięzcy miał być puchar ufundowany przez jubilata.

Urodziny przerwała interwencja osiemdziesięciu uzbrojonych funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego, policji i służby celnej, którzy uznali, że turniej został urządzony bez wymaganego zezwolenia i wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych.

Uczestnikom pokerowego turnieju grozi kara grzywny. Organizatorom (na razie przedstawiono tylko jeden zarzut „organizacji nielegalnego turnieju pokera”) również kara więzienia – maksymalnie 3 lata. Wydaje się jednak, że jest mało prawdopodobne, by ktokolwiek został w tej sprawie skazany na karę pozbawienia wolności.

W obronie graczy wystąpili m.in. członkowie Polskiej Federacji Pokera Sportowego.

Leszek Wójcik, 24kurier.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL