Zażalenie na odmowę aresztu zamieszanych w nielegalny hazard

Automaty
Bartosz 15/12/2016

Ostatnia aktualizacja: 15 grudnia 2016

Gdańska prokuratura złożyła zażalenie na decyzję miejscowego sądu, który odmówił tymczasowego aresztowania sześciu osób podejrzanych o nielegalne organizowanie gier hazardowych na automatach. Sąd i śledczy różnie interpretują przepisy.

Sprawa dotyczy sześciu osób zatrzymanych 6 grudnia br., którym gdański Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej zarzucił, że – działając w zorganizowanej grupie – czerpali od kwietnia do grudnia 2015 r. zyski z nielegalnego hazardu.

Śledczy złożyli wniosek o tymczasowe aresztowanie zatrzymanych. 8 grudnia Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe odmówił zastosowania takiego środka zapobiegawczego.

Jak poinformował w czwartek prok. Mariusz Marciniak z Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Gdańsku, śledczy złożyli w środę zażalenie na taką decyzję sądu. Sąd Okręgowy nie wyznaczył jeszcze terminu rozpatrzenia zażalenia.

We wrześniu 2015 r. znowelizowano ustawę o grach hazardowych. Nowe prawo miało obowiązywać od 1 lipca 2016, do tego czasu przedsiębiorcy mieli czas na dostosowanie się do nowych przepisów.

Marciniak wyjaśnił, że gdański sąd uzasadnił odmowę zastosowania aresztu faktem, iż – w jego opinii – urządzanie gier na automatach było legalne do 1 lipca 2016 r., „to jest do czasu, w którym zgodnie z przepisami, legalnie działający przedsiębiorcy mieli obowiązek dostosować się do wymogów zmienionej ustawy o grach hazardowych”. W opinii sądu śledczy nie powinni nawet postawić podejrzanym zarzutów.

Prokuratura w swoim zażaleniu nie zgodziła się z taką interpretacją przepisów. „Prokurator stoi na stanowisku, że podejrzani organizowali gry nielegalnie, ponieważ działali bez koncesji i zezwoleń i nigdy nie podejmowali prób zalegalizowania swojej działalności” – poinformował Marciniak, dodając, że zdaniem śledczych łagodniejsze przejściowe przepisy obowiązywały nie wszystkich przedsiębiorców, ale tylko tych, którzy – w trakcie ich obowiązywania – posiadali stosowne zezwolenia i koncesje.

Sześciu podejrzanych, których dotyczy sprawa, to pięciu mężczyzn i kobieta w wieku od 25 do 31 lat, mieszkańcy Gdańska i Gdyni.

W momencie ich zatrzymania policja i celnicy zabezpieczyli w sumie 280 automatów do gier, które funkcjonowały nielegalnie w 38 pubach na terenie woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Zabezpieczono też 950 tys. zł w gotówce i trzy sztabki złota warte około 120 tys. zł.

Szefowi grupy grozi nawet do lat 10 więzienia.

Źródło: PAP

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL