Zbrodnia i kara

Artykuły
Bartosz 03/10/2013

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024

Judyta Szczygioł trzy lata temu wygrała bezpłatną wejściówkę na przedstawienie do DMiT w Zabrzu. W tym roku dowiedziała się, że wzięła udział w nielegalnej loterii. Kobieta oddała sprawę do sądu, ale jej powództwo zostało odrzucone.

(…)Trzy lata temu pani Judyta wysłała SMS w konkursie organizowanym przez DMiT. W kwietniu tego roku otrzymała pismo z Urzędu Celnego w Rybniku, że wszczęto przeciwko niej postępowanie, bo wzięła udział w nielegalnej loterii. Nie pomogły telefony i wyjaśnienia, więc kobieta zapłaciła 75 zł kary, podobnie zresztą jak i zabrzańska placówka.

Wiesław Śmietana, dyrektor DMiT, wyjaśniał nam, że dopiero podczas jednej z kontroli dowiedział się, że loteria była nielegalna. Wszystko przez zmiany w Ustawie o grach hazardowych – od 2010 roku do organizowania takiej loterii potrzebna była zgoda Ministerstwa Finansów.

Problem w tym, że zgodnie z przepisami karę musi ponieść nie tylko organizator nielegalnej loterii, lecz także jej beneficjent – musi zapłacić równowartość otrzymanej nagrody. – Dlaczego mam płacić za to, że ktoś czegoś nie wiedział lub nie dopatrzył? – pyta pani Judyta, która skierowała do sądu sprawę przeciwko DMiT. Domagała się zwrotu 75 zł. – Nie chodzi o pieniądze, lecz o zasady – podkreśla.

Rozprawa odbyła się kilka dni temu w Sądzie Rejonowym w Zabrzu. Powództwo kobiety zostało uchylone. Dlatego że „nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania”. Dodatkowo sąd obarczył powódkę kosztami postępowania w wysokości 77 zł.

– Bardzo mi przykro, że tak się stało. Inne osoby, które wzięły udział w loterii, zapłaciły kary i się nie odwoływały. Chętnie bym tej pani zwrócił te 75 zł, ale nie mam jak. Nie jesteśmy prywatną firmą, z każdej złotówki musimy się rozliczyć. Każdy wydatek musi być zaksięgowany i uzasadniony – mówi dyrektor Śmietana.

Pani Judyta może jeszcze złożyć apelację. – Nie wiem, czy jest sens się odwoływać. Będę musiała to jeszcze skonsultować z prawnikiem – mówi.

Cały tekst:

Czytaj całość na: katowice.gazeta.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL